Zidentyfikowano niezwykły system gwiezdny, składający się z pięciu gwiazd

Kategorie: 

Wizja artystyczna gwiazdy HR 5171, która tworzy układ podwójny kontaktowy - źródło: ESO
Astronomowie zdołali odkryć pierwszy system gwiezdny, w skład którego wchodzi aż pięć gwiazd. Podczas gdy jedna z nich porusza się swobodnie, cztery pozostałe tworzą układ podwójny i układ podwójny kontaktowy.

 

 

Ten niezwykły układ znajduje się 115 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy a do jego obserwacji wystarczą niewielkie teleskopy. Astronomowie po raz pierwszy zaobserwowali go już w 2006 roku w ramach projektu SuperWASP i nadali mu nazwę 1SWASP J093010.78+533859.5.

Wizja artystyczna - źródło: Marcus Lohr

Wizja artystyczna idealnie prezentuje strukturę tego systemu. Jedna gwiazda podróżuje "samotnie", dwie kolejne tworzą układ podwójny a dwie ostatnie należą do układu podwójnego kontaktowego - oznacza to, że gwiazdy są bardzo blisko siebie i stykają się ze sobą. Po przeprowadzeniu stosownych badań astronomowie doszli do wniosku, że wszystkie te gwiazdy są ze sobą związane grawitacyjnie i tworzą jeden wielki układ.

 

Dr. Marcus Lohr z brytyjskiego Open University, który przewodził zespołem badawczym, nie wyklucza istnienia planet w tym systemie gwiezdnym. Przyszłe obserwacje i analizy mogą dać odpowiedź na pytanie, czy w tym przedziwnym świecie rzeczywiście mogą istnieć jakieś planety.

 

 

Źródło: http://www.sci-news.com/astronomy/science-quintuple-star-system-02994.html

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika angelus to kretyn

Jeśli wszechświat jest

Jeśli wszechświat jest nieskończony lub jest niewyobrażalnie wręcz wielki, to istnieją pewnie tak ogromne  układy gwiazd o jakich nam się nawet nie śni.

Portret użytkownika angelus to kretyn

Twoje teksty schodzą na

Twoje teksty schodzą na psy..... Są godne dziecka z gimnazjum. Cóż, mnie to nie dziwi bo nigdy tu nic mądrego nie wniosłeś "naukoffcu" z bożej łaski. Jak jesteś taki genialny to czemu nie uczymy się w szkołach twoich niczym nie popartych teroii ? Tak, niczym nie popartych, bo nigdy żadnego z tych "gówien" nie dowiodłeś.
Dla mnie taka wysnuta z dupy hipoteza bez dowodu to zwykłe "gówno" i nic więcej, ale pier*** sobie dalej.
Pozdrawiam :)

Portret użytkownika ej

"Zrobię też kolejny obiekt,

"Zrobię też kolejny obiekt, podobny do tego który zrobiłem kilka lat temu -czyli cztery gwiazdy otaczające planetę albo inną gwiazdę. Planeta/gwiazda będzie miała kolor niebieski."
?