Odkryto nietypowy układ planetarny. Gazowe giganty orbitują wokół młodej gwiazdy

Kategorie: 

Źródło: Amanda Smith/Institute of Astronomy

Ciekawego odkrycia dokonał zespół astronomów z Uniwersytetu w Cambridge. W pobliżu bardzo młodej, odległej gwiazdy zidentyfikowano aż cztery ogromne planety gazowe. Odkrywcy nie ukrywają zaskoczenia, co pokazuje, że tak naprawdę wciąż niewiele wiemy o tym, jak powstają planety.

 

 

CI Tau to gwiazda otoczona dyskiem protoplanetarnym, znajdująca się około 500 lat świetlnych od Ziemi. Jej wiek szacowany jest na 2 miliony lat. W skali kosmicznej, to bardzo niewiele. Dla przykładu, Słońce ma przypuszczalnie około 4,6 miliarda lat. Jednak to nie wiek sprawia, że CI Tau jest wyjątkowa. Chodzi raczej o krążące wokół niej planety.

 

Astronomowie odkryli, że w tym odległym systemie gwiezdnym znajdują się cztery gazowe giganty o masach zbliżonych do Jowisza i Saturna. Dotychczas badacze wiedzieli o istnieniu tylko jednej planety, tzw. gorącym Jowiszu, lecz teraz, z pomocą Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ATMA), w dysku protoplanetarnym gwiazdy odkryto kolejne trzy planety.

 

Kolejną ciekawostką są orbity gazowych gigantów. Pierwszy z nich, gorący Jowisz, krąży wokół swojej gwiazdy tak blisko, jak robi to Merkury względem Słońca. Z kolei najdalsza planeta okrąża młodą gwiazdę, zachowując ponad trzy razy większą odległość niż Neptun względem Słońca. Dwie planety wewnętrzne posiadają masę 1 i 10 mas Jowisza, natomiast dwie planety zewnętrzne pod względem masy przypominają Saturna.

 

Istnienie takiego układu planetarnego jest dla astronomów zaskakujące. Szacuje się, że tylko około 1% gwiazd posiada gorące Jowisze, lecz większość tego typu planet jest znacznie starszych od CI Tau. Nie wiadomo, czy gazowy gigant, który krąży najbliżej tej gwiazdy, pojawił się na takiej orbicie w wyniku interakcji z pozostałymi planetami. Kolejne pytanie, na które naukowcy nie znają odpowiedzi brzmi, w jaki sposób uformowały się dwie zewnętrzne planety w tym układzie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

troszkę mi podejrzane ... Jak

troszkę mi podejrzane ... Jak młodej tej gwiazdy?... buhahhahhaaa.. Ile to onama dni, lub miliardów lat? Jak określono wiek tej gwiazdeczki? Brutalnie pisząc  NA JAKICH TO ZAŁOŻENIACH?!

Angelus Maximus Rex