Odkryto największy krater w Układzie Słonecznym

Kategorie: 

Źródło: NASA/ Sonda Voyager 1

Japońscy astronomowie twierdzą, że rozwiązali tajemnicę ogromnych zagłębień na Ganimedesie, odkrytych przez misję kosmiczną Voyager 1. Uważają oni, że jest to największy znany krater uderzeniowy w Układzie Słonecznym.

Struktura ta składa się z zagłębień rozmieszczonych prawie koncentrycznie na powierzchni Ganimedesa - księżyca Jowisza. Dzięki zdjęciom uzyskanym z sond Voyager 1, Voyager 2 i Galileo, japońscy naukowcy z Uniwersytetu w Kobe przyjęli założenie, że ta struktura jest w rzeczywistości kraterem uderzeniowym. Jeśli tak, to jest to największy taki krater zidentyfikowany w Układzie Słonecznym.

 

Oprócz zdjęć naukowcy przeprowadzili również złożone symulacje na superkomputerze w Japońskim Narodowym Obserwatorium Astronomicznym. Uzyskane dane sugerują, że najprawdopodobniej Ganimedes zderzył się z ogromną asteroidą o średnicy 150 kilometrów, która wleciała w niego z prędkością 20 kilometrów na sekundę. Oznacza to, że ta koncentryczna struktura jest w rzeczywistości pozostałością gigantycznego krateru.

Naukowcy będą mieli bardziej szczegółowe dane, które mogą potwierdzić tę teorię, gdy sonda JUICE Europejskiej Agencji Kosmicznej dotrze do tego tajemniczego księżyca w 2029 roku. Jej start, jeśli odbędzie się zgodnie z planem, ma nastąpić w 2022 roku.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz