Nowo poznana duża asteroida - 2014 HQ124 - minie Ziemię

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Aż strach pomyśleć, gdy zdamy sobie sprawę, że już 8 czerwca w okolicy Ziemi przeleci bardzo duża asteroida, która została odkryta dopiero 23 kwietnia 2014 roku.

 

Na szczęście według specjalistów z NASA asteroida nie uderzy w Ziemię, czyli tym razem nam się udało, ale czas od wykrycia ciała niebieskiego wielkości Stadionu Narodowego, a jego przelotem wydaje się niepokojąco krótki.

 

Gdyby taka asteroida była na kursie kolizyjnym z Ziemią, mielibyśmy mało czasu na reakcję. Asteroida oznaczona jako 2014 HQ124 będzie nas mijać w odległości trzykrotnie większej niż średni dystans z Ziemi do Księżyca.

Obiekt został wykryty za pomocą należącego do NASA teleskopu kosmicznego Wide-Field Infrared Survey Explorer, który prowadzi stały proces mapowania nieba. Sam przelot będzie można obserwować dzięki teleskopom oferującym transmisje w sieci, na przykład Slooh telescope. Prezentacja online rozpocznie się około 8 czerwca o 18:30 UTC.

Asteroida 2014 HQ124 ma około 352 metry średnicy. Porusza się z prędkością 14 km/s, czyli 17 razy szybciej niż kula wystrzeliwana z karabinu. HQ124 jest 20 razy większa niż asteroida, która spadła na Czelabińsk w lutym ubiegłego roku. Zderzenie z takim ciałem niebieskim byłoby równoznaczne z eksplozją dużej bomby wodorowej liczonej w megatonach trotylu.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze