ESA i JAXA rozpoczęły wspólną misję BepiColombo na Merkurego

Kategorie: 

Źródło: ESA/ATG medialab/NASA/JPL

20 października oficjalnie rozpoczęła się nowa misja kosmiczna BepiColombo. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA) rozpoczną badania Merkurego – pierwszej planety od Słońca.

 

 

Sonda kosmiczna BepiColombo została pomyślnie wyniesiona w kosmos z pomocą rakiety nośnej Ariane-5 z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Jest to pierwsza europejska i trzecia w ogóle misja kosmiczna, która skupia się na Merkurym. Poprzednikami BepiColombo są sondy Mariner 10 i Messenger, które należały do agencji NASA.

 

Sonda BepiColombo zawiera dwa satelity, które zostaną dostarczone na orbitę Merkurego. Są to Mercury Planetary Orbiter agencji ESA i Mercury Magnetospheric Orbiter agencji JAXA. Na ich pokładzie umieszczono łącznie 16 instrumentów naukowych, które zbadają powierzchnię i wewnętrzną strukturę Merkurego oraz magnetosferę planety.

Niestety będziemy musieli się uzbroić w cierpliwość – sonda BepiColombo dosięgnie Merkurego dopiero za 7 lat. Misja będzie wymagała skorzystania z asysty grawitacyjnej Ziemi, Wenus i Merkurego. W jej trakcie, BepiColombo będzie narażony na różne niebezpieczeństwa, między innymi na temperatury w zakresie od -180 do nawet 450 stopni Celsjusza. Dodatkowym utrudnieniem będzie potężna siła grawitacji Słońca.

 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, sonda BepiColombo dotrze na Merkurego pod koniec 2025 roku. Wtedy będzie mogła umieścić dwa orbitery wokół tej planety. Na poniższej symulacji można zobaczyć przebieg całego lotu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz