Sonda BepiColombo już w 2015 roku znajdzie się w drodze na Merkurego

Kategorie: 

Sonda BepiColombo - Źródło: ESA

Naukowcy z europejskiej agencji ESA jak i japońskiej JAXA, przygotowują się do wspólnej misji na Merkurego. Misja ma na celu zbadanie faktycznej wielkości tej planety, a także jego powierzchni oraz stanu jej jądra.

 

Do przeprowadzenia misji wykorzystana będzie sonda BepiColombo opracowana wspólnie przez ESA i JAXA. Jej pokaz odbył się tej jesieni. Jak wynika z dostępnych informacji zostaną zbudowane dwie stacje badawcze, które zostaną przetransportowane na Merkurego. Konstrukcja sondy BepiColombo musi być solidna, aby wytrzymać temperatury od -180 C do + 480 C.

 

Nie jest to oczywiście pierwsza misja tego typu w kierunku Merkurego. W latach 1974/75 roku znalazło się tam urządzenie "Mariner 10". W jego wysłaniu pomagał włoski inżynier Giuseppe (Bepi) Colombo, który wynalazł zabieg asysty grawitacyjnej. Będzie on wykorzystany i tym razem, aby wystrzelić sondę w kierunku pierwsze planety naszego układu.

Merkury - źródło: NASA

W 2004 roku wysłano statek kosmiczny "Messenger", który został wprowadzony na orbitę Merkurego w 2011 roku i krąży tam po dziś dzień. Ciekawostką jest to, że ostatnio statek  "Messenger" wykonał unikalne zdjęcia komety ISON oraz Encke.

 

Ostatecznie na orbicie Merkurego mają krążyć dwie stacje badawcze. Pierwsza nazywać ma się Merkury Planetary Orbiter(ESA MPO) i będzie wyposażona w czujniki oraz kamery mające na celu śledzenie szczegółów powierzchni planety. Stacja ta będzie znajdować się na wysokości od 400km do 1500km nad powierzchnią planety.

Merkury - źródło: NASA/MESSENGER

Druga stacja ma się nazywać Merkury Magnetospheric Orbiter (MMO JAXA) i będzie zawierać pięć specjalnych przyrządów do badania magnetosfery tej planety. Stacja ta będzie się znajdować w minimalnej odległości 400 km w perycentrum do 12 000km w apocentrum. Dodajmy, że misja ma się rozpocząć w 2015 roku - dokładna data nie jest jeszcze znana. Same badania mają nam dać nowe informacje na temat powierzchni Merkurego oraz pomóc w poznaniu jego geologii.

 

Źródło: ESA

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz