Astronomowie zdobyli pierwszy dowód na kolizję między Obłokami Magellana

Image

Obłoki Magellana – źródło: ESO

Zespół badaczy z Uniwersytetu Michigan zdobył pierwsze dowody, potwierdzające kolizję między Małym a Wielkim Obłokiem Magellana. Astronomowie odkryli grupę gwiazd, które zostały wyrzucone z gromad w Małym Obłoku Magellana.

 

 

Obłoki Magellana to dwie nieregularne galaktyki karłowate, które orbitują wokół Drogi Mlecznej i należą do Grupy Lokalnych Galaktyk. Zarówno Wielki Obłok Magellana, jak i Mały Obłok Magellana można zaobserwować nocą na niebie na południowej półkuli.

Image

Mały Obłok Magellana – źródło: ESO

Jak wynika z najnowszych badań, południowo-wschodni region Małego Obłoku Magellana, znany jako „Skrzydło”, oddala się od reszty galaktyki karłowatej. Naukowcy skorzystali z danych, które dostarczył teleskop kosmiczny Gaia. Instrument należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej pozwala śledzić ruchy gwiazd, fotografując je na przestrzeni lat. Na tej podstawie można ustalić kierunek i prędkość ruchu każdej z nich.

Image

Źródło: Johnny Dorigo Jones

Dzięki analizie tych danych odkryto, że wszystkie gwiazdy w „Skrzydle” przemieszczają się w podobnym kierunku z podobną prędkością. Według naukowców, jest to pierwszy bezpośredni dowód, który potwierdza, że Obłoki Magellana zderzyły się ze sobą setki milionów lat temu. Gurtina Besla z Uniwersytetu Arizony już kilka lat temu przewidziała, że w wyniku bezpośredniej kolizji, „Skrzydło” oddali się od Małego Obłoku Magellana i zbliży się do Wielkiego Obłoku Magellana.

 

0
Brak ocen