Ziemia często ma nawet kilka tymczasowych księżyców

Image

Skomplikowana orbita jednego z przechwytywanych obiektów - źródło: lunarscience.nasa.gov

Jak twierdzi nauka, Księżyc orbituje wokół Ziemi przez ostatnie 4 miliardy lat. Przynajmniej przez połowę tego czasu miał on jakiegoś niewidocznego z Ziemi towarzysza, który de facto stanowił kolejnego ziemskiego naturalnego satelitę. Naukowcy przygotowali właśnie symulację, z której wynika, ze proces przechwytywania przez Ziemię różnego rodzaju asteroid i planetoid jest bardziej powszechny niz nam się to może wydawać.

 

Mini księżyce mają zwykle po kilka do kilkunastu  metrów średnicy i wchodzą na orbitę Ziemi czasowo. Po pewnej ilości obrotów odlatują w przestrzeń kosmiczną kontynuując życie, jako asteroidy. Naukowcy wierzą w to, że kiedyś uda się schwytać taki obiekt, co mogłoby dać możliwości do badania próbek materiału niewiele zmienionego od czasu powstawania Układu Słonecznego przed 4,6 miliardami lat temu.

 

Mini księżyce zwykle nie orbitują dłużej niż rok. Zespół badaczy pod przewodnictwem Roberta Jedicke z Uniwersytetu w Hawajach obliczył prawdopodobieństwo wystąpienia takich pochwyceń grawitacyjnych. Do symulacji modelu użyto superkomputera i odtworzono przejście wokół Ziemi ponad 10 milionów asteroidów. Konkluzja badania była właśnie taka, ze w każdym momencie przynajmniej jeden taki obiekt znajduje się na nieregularnej ziemskiej orbicie. Orbity nie są liniowe, ponieważ oprócz grawitacji ziemskiej na taki mini księżyc oddziałuje konglomerat innych dostępnych w Układzie Słonecznym sił grawitacyjnych.

 

 

 

 
0
Brak ocen