Ujawniono historię tajemniczego obłoku G2 wpadającego do centralnej czarnej dziury Drogi Mlecznej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Obiekt, wcześniej zidentyfikowany jako obłok gazu i pyłu w pobliżu centrum naszej galaktyki, w rzeczywistości składa się z trzech bardzo młodych gwiazd. Taki wynik osiągnęła grupa nowych naukowców po obserwacjach przeprowadzonych za pomocą teleskopu VLT.

Gwiazdy te zaczęły formować się niecały milion lat temu, co jest bardzo krótkim okresem czasu w kategoriach astronomicznych. Dla porównania, nasze Słońce ma mniej niż 5 miliardów lat.

 

W 2011 roku obiekt ten został odkryty w wyniku analizy danych zebranych w zakresie podczerwieni za pomocą VLT (Very Large Telescope). Naukowcy zasugerowali, że obiekt ten jest chmurą gazu i pyłu i nadali mu nazwę G2. Jednak chmura ta wykazywała szereg niezwykłych właściwości. 

 

Na przykład według prognoz, kiedy obłok zderzył się z czarną dziurą Sagittatrius A* (Sgr A*) w  centrum naszej Galaktyki, powinien nastąpić potężny wybuch, którego w rzeczywistości nie zaobserwowano. Ponadto temperatura obłoku nie wzrastała w miarę zbliżania się do czarnej dziury, ale pozostawała stała przez długi czas – i dość wysoka w porównaniu z innymi obłokami gazu i pyłu obserwowanymi w pobliżu.

 

Teraz nowe obserwacje wykonane za pomocą obserwatorium VLT umożliwiły odnalezienie trzech źródeł punktowych - młodych gwiazd - w miejscu obłoku. Ich obecność pozwala wyjaśnić wszystkie ww. niespójności – wyjaśniają autorzy badania.

 

Praca została opublikowana w Astrophysical Journal.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz