Astronomowie odkryli nową grupę planetoid trojańskich Marsa

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Astronomowie z Obserwatorium Arman w Wielkiej Brytanii, pod kierownictwem Apostolosa A. Christou, ogłosili znalezienie nowej rodziny planetoid trojańskich Marsa. Poprzednio tego typu obiekty lokalizowano w okolicy Jowisza, Saturna, Neptuna i właśnie Marsa. Planetoidy trojańskie to obiekty uchwycone w tak zwanych punktach libracyjnych. Nowe odkrycie poszerza listę znanych dotąd ciał niebieskich uwięzionych w tych obszarach o zrównoważonej grawitacji.

 

Orbitalna ewolucja wykrytych ciał niebieskich trwała około 100 milionów lat, a orbity planetoid przypominają obecnie największą ze znanych planetoid trojańskich Marsa, Eureki 5261. Ta grupa tworzy klaster w obszarze przestrzeni, w którym zazwyczaj spotyka się najbardziej stabilne planetoidy trojańskie. Wśród znalezionych obiektów nie było zbyt dużo planetoid większych niż 1 kilometr. To doprowadziło naukowców do przekonania, że gromada asteroid powstała w wyniku naturalnego rozdrobnienia wspólnego przodka. Wszystkie te obiekty trojańskie Marsa zlokalizowane są w okolicy punktu Lagrange'a L5.

 

Na podstawie scenariusza fragmentacji i kruszenia się tych obiektów, astronomowie byli w stanie oszacować przybliżony wiek tej grupy "Trojanów”. Okazało się, że mają około 2 miliardów lat. Naukowcy twierdzą, że ich praca jest pierwszą bezpośrednią obserwacją orbitalnej gromady asteroid z wewnętrznego Układu Słonecznego poczynioną w pobliżu Ziemi. Badania ukazały się online w nadchodzącym kwietniowym numerze czasopisma Icarus.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz