Zbliża się szczyt roju meteorów Leonidów

Kategorie: 

W sobotnią noc 16 listopada 2013 roku dojdzie do szczytu aktywności jednego z rojów meteorów, które nawiedzają nasza planetę, zwanego Leonidami. Spadające gwiazdy będzie można obserwować zwłaszcza w nocy z 16 na 17 listopada. Pokaz zostanie nieco zepsuty przez pełnię Księżyca. To jest jednak dosyć mocny punkt światła odcinający dostęp do lepszego widoku.

 

Spodziewa się, że w normalnych warunkach na godzinę byłoby 10 do 20 "spadających gwiazd", ale jasny Księżyc obniży tę wielkość do poniżej 10 widocznych zdarzeń na godzinę. Jeśli mimo Księżyca ktoś zdecyduje się na oglądanie tego pokazu powinien udać się gdzieś na otwartą przestrzeń i oczekiwać bolidów praktycznie we wszystkich częściach nieba.

 

Leonidy są pozostałościami komety Tempel-Tuttle, nazwę zawdzięczają radiantowi nieba zajmowanemu przez gwiazdozbiór Lwa ( Leo). Kometa, która je zapoczątkowała jest okresowa i pojawia się, co 33 lata nanosząc nowego gruzu, który może potem spadać na Ziemię. Ziemscy astronomowie umieją wyliczać, kiedy przetniemy się, jako planeta z tymi pozostałościami, ale nie wiemy jak dużo gruzu znajdzie się przed nami. To zawsze pozostaje niewiadomą.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika szpak

Po godzinie 3:00 wtedy

Po godzinie 3:00 wtedy księżyc już nie przeszkadza a jeśli będzie pogoda to można (mając bezchmurne niebo) wypatrywać komet Lovejoy i ISON, ta pierwsza jest widoczna w lornetce a ISON przy czarnym jak smoła niebie już gołym okiem a przez lornetkę może i ogonek się zobaczy