Kategorie:
Naukowcy od dawna podejrzewali, że zorze polarne to nie jest wyłącznie ziemska specyfika. Po raz pierwszy wypatrzono to zjawisko na innej planecie w 1979 roku. Wtedy to zauważono zorzę na Saturnie. Powyższe nagranie przedstawia zapis zorzy na tej planecie dokonany za pomocą kosmicznego teleskopu Hubble.
Od tego czasu zorze na Saturnie obserwowano wielokrotnie. Próbowano poszukiwać podobieństw i różnic między tymi zjawiskami na naszej planecie i na Saturnie. Ustalono, że zorzę wywołuje to samo zjawisko, które jest za nią odpowiedzialne na Ziemi, czyli, że są to naładowane cząsteczki omiatające magnetosferę.
Stwierdzono przy tym, że zorze na Saturnie są dużo trwalsze niż ziemskie, ponieważ mogą trwać kilka dni, a nie kilka godzin. Skala zjawiska jest też oczywiście inna, ponieważ rozmiar gazowej planety jest znacznie większy od Ziemi.
Zebranie dokładnych danych na temat zorzy na Saturnie umożliwiła dopiero sonda kosmiczna Cassini. Stało się to w 30 lat po odkryciu występowania tego zjawiska na planecie z pierścieniami.