Zaawansowany europejski teleskop kosmiczny Gaia znalazł się na orbicie

Kategorie: 

Europejska Agencja Kosmiczna ( ESA) posiada kolejny teleskop kosmiczny. Nazywa się on Gaia i jego celem jest dokładne zbadanie i określenie pozycji w przestrzeni dla miliarda gwiazd. Dane, które uda się zebrać mają pomóc w odpowiedzi na pytanie jak powstałą nasza Galaktyka.

 

Teleskop Gaia został wyniesiony za pomocą rakiety Sojuz, która została wystrzelona z Europejskiego Centrum Kosmicznego Kururoa w Gujanie Francuskiej. Doszło do tego 19 grudnia o 09:12 czasu UTC. Satelita znalazł się na parkingowej wysokości 175 km. Potem dokonano jeszcze odpalenia drugiego członu statku kosmicznego.

Start misji Gaia - foto: ESA

Całą operacja była doglądana z Centrum Kontroli Lotów ESA w Darmstadt w Niemczech. Po 88 minutach od wystrzelenia Gaia miała już rozpostarte w pełni funkcjonujące panele słoneczne, które zapewniają zasilanie dla systemów pokładowych. Pojazd zmierza w kierunku punktu libracyjnego L2 gdzie jest jedno z miejsc równoważenia grawitacji ciał niebieskich. Punkt L2 znajduje się około 1,5 miliona kilometrów od Ziemi.

 

W trakcie drogi do tego miejsca ESA planuje sprawdzenie wszystkich parametrów pracy urządzeń i poprawność działania systemów pokładowych. Gaia ma za zadanie ustalenie dokładnych pozycji 1% ze stu miliardów gwiazd w Drodze Mlecznej.

 

Źródło: ESA

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze