Układ Słoneczny posiada warkocz niczym gigantyczna kometa

Kategorie: 

W 2008 roku w przestrzeń kosmiczną wyniesiony został satelita IBEX, którego celem było zbadanie jak duża jest słoneczna heliosfera. Jak się okazało jest ona znacznie większa niż przypuszczano a na dodatek przypomina ona kształtem kometarny warkocz w skali makro.

 

Dziesięciometrowy pojazd kosmiczny Interstellar Boundary Explorer (IBEX) zdołał pokazać ten fragment heliosfery, której nie widziano dotychczas ze względu na brak odbicia światła. Odkrycie było na tyle zdumiewające, że niektórzy zadali pytanie: czy Słońce jest rodzajem komety? Odpowiedź brzmi nie, Słońce to gwiazda. Poza tym astronomowie wiedzą od jakiegoś czasu, że gwiazdy tak jak komety posiadają warkocz, który można zwykle zobaczyć przez odpowiednio silny teleskop.

Kierunek ruchu Słońca wskazany strzałką - Źródło: NASA

Poczynienie obserwacji oddalonych od nas gwiazd jest łatwiejsze, ale ze Słońcem nie jest już tak prosto, bo przecież nasza planeta tkwi osadzona wewnątrz heliosfery. IBEX dokonał pierwszych obserwacji potwierdzających, że, mimo, iż go nie widać warkocz heliosfery ciągnie się za naszą gwiazdą. Na dodatek jest to ruch spiralny.

 

Z pewnością odkrycie to pozwoli lepiej zrozumieć specyfikę przestrzeni, w której poruszają się pojazdy kosmiczne Voyager I i Voyager II. Naukowcy wielokrotnie podejrzewali, że docierają one już do krańców oddziaływania Słońca. Okazało się jednak, że nie jest to takie proste i Voyagery natrafiły na obszar przestrzeni, którego nie spodziewano się tam.  Misję IBEX oraz Voyager będzie można analizować wspólnie, co wpłynie pozytywnie na lepsze poznanie naszej najbliższej przestrzeni, która jak widać może zaskakiwać nawet w czasach nowożytnych.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika styku

Oj malo komentarzy, a temat

Oj malo komentarzy, a temat ciekawy, to ja zaczne... Z tego co pamietam to heliosfera jest po prostu polem magnetycznym chroniacym nas przed promieniowaniem z wnetrza galaktyki. To dzieki niej (miedzy innymi) istniejemy; z reszta Ziemia rowniez swoje wlasne pole - bez niego nie mozliwe byloby zycie na powierzchni naszej planety oraz istnienie stabilnej atmosfery. Ciekawa sprawa moze sie wiazac z tym, ze jest jak piszesz to pole jest poskrecane - spiralne. Moze sie to potencjanie wiazac z pewna kumulacja energii - jak na sloncu, gdzie poskrecane pola magnetyczne sa jak bomby, kiedy pole sie "prostuje" mamy rozblysk. Zmiezam do tego, ze moze poskrecana heliosfera takze moze kidys "rozblysnac"

Portret użytkownika mistrz

ja rozumie ze niektorzy maja

ja rozumie ze niektorzy maja gdzies postrzeganie innych ale to polski portal po polsku wypowiedzi wiec dlaczego 'dowody' jakies wklejacie nie maja nawet polskich napisow
wybaczcie moje 'anty' ale... ostatnio byly sugestie ze mam poszukac w internecie powklejac linki itp. aby uzasadnic co mowie ja... (nie zrobilem tego bo mam gdzies) moja byla tylko wypowiedz pod-referatem
tak wiec... prosze o tlumaczenie 'pomimo ze znam angielski' to w sprawach dotyczacych np. kosmosu sobie nie radze zapewne zosatane zaraz wyzwany od glupkow i innych ograniczonych i ze robie sporo bledow stylistycznych a 'polonista' to juz wogole nie ma pojecia co chcialem przekazac
tego sie po was spodziewam!!!
popwiedzcie mi - co sie stalo z tym portalem (innemedium, znz, itp.) w niecale ostatnie 2 lata - bo wtedy widzialem calkiem 'inny swiat' teraz to cos = onet

Portret użytkownika janusz

 Nie łatwo kolego mistrzu w

 Nie łatwo kolego mistrzu w wielu wypadkach o polskie żródła.My nie posiadamy swych satelitów ani dużych obserwatoriów więc musimy opierać swą wiedzę o nowinkach astronomicznych na tym co napiszą inni.To się dzieje z wszystkimi portalami i nie tylko.Takie czasy i taki zwariowany świat.Pozdrawiam.

Portret użytkownika stefan

Większość publikacji

Większość publikacji naukowych jest w języku angielskim. Szkoda, że dla dużej ilości polskich czytelników odrobina wysiłku związana z nauczeniem się języka ojczystego wywołuje ból ogromny, a język angielski to męki piekielne. 
 

Portret użytkownika zibi

Przecież wiadomo że układ

Przecież wiadomo że układ słoneczny nie stoi w miejscu tylko sie porusza,słońce porusza sie do przodu a planety wokół słonca ( i do przodu) ruchem spiralnym a skoro tak to co to za odkrycie że ciągnie za soba ogon.