Na Tytanie jest więcej węglowodorów niż na Ziemi

Kategorie: 

Największy księżyc Saturna - upiorny świat wielkości Merkurego - jest satelitą planety. Jest to drugi po Ziemi znany nam glob w naszym systemie planetarnym o grubej, mglistej atmosferze, a także jedyne miejsce o większej objętości płynu w stosunku do wielkości, niż ma to miejsce na Ziemi.

 

Ale jest jedna duża różnica, zimne jeziora i morza Tytana wypełnione są ciekłymi węglowodorami, takimi jak metan i co potwierdzają zdjęcia, ich powierzchnia wyglądają na niezwykle gładką, praktycznie bez zauważającego falowania.

 

Gdyby kiedyś jakiemuś człowiekowi udało się wylądować na największym księżycu Saturna, Tytanie, to mógłby stanąć na brzegu jednego ze znajdujących się tam licznych jezior. Nie zobaczyłby dookoła absolutnie żadnej roślinności, a temperatura otoczenia wynosiłaby najwyżej -179 stopni Celsjusza. Niebo byłoby w kolorze pomarańczowym i pomimo wiatru na ciemnej powierzchni jeziora nie byłoby ani śladu falowania.  Tego właśnie należałoby się spodziewać na przykład w obszarze znanym, jako Morze Ligeia na Tytanie.

 

Naukowcy spekulują, że warunki panujące na księżycu Tytan są podobne do tych występujących na wczesnej Ziemi.  Na powierzchni tego ciała kosmicznego występuje specyficzna cyrkulacja atmosferyczna, której skutkiem jest występowanie deszczu, gór, dolin, jezior i mórz.  Co ciekawe, większość akwenów Tytana położone jest w obrębie prostokąta o powierzchni 900 km na 1800 km.

 

Uczeni twierdzą, że za zjawisko to odpowiedzialne są procesy tektoniczne. Małe jeziora najprawdopodobniej powstają w miejscach, gdzie gleba jest częściowo zapadnięta przez prawie ziemskie zjawiska geologiczne powodujące powstawanie zapadlisk w wapiennych skałach.

Mozaika zdjęć Tytana z sondy Cassini - Źródło: NASA/JPL-Caltech/ASI/USGS

Mapy radarowe powierzchni Tytana wykonane za pomocą sondy Cassini, wykazały, że wszelkie jeziora mają niezwykle gładką powierzchnię. Jej wahania nie przekraczają trzech milimetrów. Wspomniane Morze Ligeia jest jeszcze bardziej statyczne i tam wahania powierzchni nie sięgają nawet milimetra.

 

Rok na Tytanie trwa 30 ziemskich lat, dlatego do tej pory Cassini obserwował jedynie przedłużającą się zimę na tym globie. W najbliższych latach ulegnie to zmianie, ponieważ zacznie się tam lato. Słońce będzie wysoko na horyzoncie i nikt nie wie, czego można się spodziewać. Z pewnością dojdzie do parowania i w konsekwencji deszczów metanu. Okaże się też czy silny wiatr może stworzyć fale lub nawet małe huragany.

 

Jeziora są wypełnione przeważnie metanem, głównym składnikiem gazu ziemnego, ale zdarza się tez konglomerat etanu. Pomiary Morza Ligeia wskazały, że ono samo zawiera 40 razy więcej węglowodorów niż te znajdujące się na całym świecie. Zawiera ono około 9000 kilometrów sześciennych ciekłego metanu. Gdyby liczyć wszystkie jeziora Tytana, to ilość węglowodorów tam się znajdujących byłaby 300 razy większa od tej znajdującej się na Ziemi. Gazu jest tak dużo, że nawet, jeśli znaleziono by sposób na to, aby przetransportować go w formie skroplonej na Ziemię, to do jego spalenia zabrakłoby tlenu.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)