Trwa szczyt aktywności roju meteorów, Leonidów
Zbliża się koniec roku i jak zwykle w tym okresie na nocnym niebie witamy rój meteorów, Leonidów. Jest on związany z pozostałościami po przelocie komety Tempel-Tuttle, które przecina orbita ziemska. Wielu miłośników astronomii twierdzi, że Leonidy należą do jednych z najbardziej spektakularnych rojów.
W tym roku szczyt aktywności Leonidów przypada na wczoraj i dzisiaj, ale z pewnością dużo interesujących obserwacji może się udać dokonać do końca tygodnia. W tym roku nie jest jednak spodziewana duża aktywność roju. W ciągu godziny powinno się udać zobaczyć od kilkunastu do kilkudziesięciu tak zwanych spadających gwiazd.
Leonidy są niekiedy nazywane burzą meteorów, ale obecnie klasyfikują się raczej do nazywania deszczem. O burzy mówimy gdy na godzinę spada do 1000 obiektów. W 1966 roku rzeczywiście doszło do czegoś takiego i wtedy Leonidy rozświetliły nocne niebo na niespotykaną skalę. W ciągu godziny spadało nawet 3000 meteorów.
[ibimage==15569==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]
Taka intensywność roju występuje co 33 lata. Ma to związek z długa orbitą komety Tempel-Tuttle wokół Słońca. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, kolejna burza meteorów wystąpi już w 2035 roku. Warto też dodać jako ciekawostkę, że Leonidy należą do jednych z najszybszych meteorów obserwowanych na naszym niebie. Ich prędkość wejścia w atmosferę to aż 254 tysiące kilometrów na godzinę.
- Dodaj komentarz
- 2755 odsłon
A moze cos o komecie
A moze cos o komecie c/1?2013us10 co?
Ja bym tam na tym portalu
Dodane przez Jawa350 (niezweryfikowany) w odpowiedzi na A moze cos o komecie
Ja bym tam na tym portalu jako źródle wiedzy nie polegał.....
A tu ciekawy artykuł o komecie Catalina:
http://www.universetoday.com/123511/its-finally-here-comet-catalina-gre…