Supermasywna czarna dziura z centrum naszej galaktyki, zaczyna konsumować pobliski obłok gazu

Kategorie: 

Supermasywny obiekt znajdujący się w samym środku naszej galaktyki, nazywany Sagittarius A*, w skrócie Sgr A*, to bardzo tajemniczy twór. Wielu naukowców pozostaje nim zafascynowanych a niektórzy tylko umownie nazywają ten twór czarną dziurą. Obiekt ten znajdzie się wkrótce w centrum uwagi astrofizyków, ponieważ zbliża się do niego chmura gazu, która powinna być przyczyną spektakularnych obserwacji już w połowie 2013 roku.

 

Czarne dziury i takie monstra jak Sagittarius A* są stałymi punktowymi źródłami emisji rozmaitych fal. Można je oglądać w wielu widmach na przykład w zakresie promieniowania rentgenowskiego. Do takich obserwacji służy między innymi teleskop kosmiczny Chandra.

 

Według obliczeń naukowców mniej więcej w lecie 2013 chmura gazowa zostanie wchłonięta przez Sgr A* a to powinno wyzwolić okresowy wzrost jasności obiektu. Zanim jednak dojdzie do prawdopodobnej konsumpcji gazu, chmura zostanie uformowana do postaci dysku akrecyjnego. Ze względu na to, że na obiekt będa wywierane ogromne siły i temperatury spodziewany jest znaczny wzrost jasności obłoku w podczerwieni wzrośnie. Według niektórych szacunków jasność osiągnie poziom około 100 razy większy niż Słońce

Czarna dziura Sgr A* oraz strumień gazu formujący się w jej kierunku - źródło: NASA/Chandra

Dokładnie 6 listopada 2012, astronomowie poinformowali, że teleskop Chandra odebrał znaczący rozbłysk jasności Sgr A*. W szczytowym momencie teleskop odbierał 700 fotonów wysokiej energii, to wielkość 150 razy większy niż poprzednio rejestrowane tło Sagittariusa A*. Właśnie takie nagłe wzrosty wskazują na to, że należy się spodziewać wzrostu aktywności swojego promieniowania. Według uczonych ten okres może potrwać nawet 20 do 40 lat.

 

 

Źródła

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sagittarius_A*

http://zmianynaziemi.pl/wideo/czarna-dziura-w-centrum-naszej-galaktyki-zaswieci-100-razy-jasniej-niz-nasze-slonce

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen