Polski satelita poleci w kosmos chińską rakietą

Kategorie: 

Mniej więcej dwa tygodnie temu, 15 lipca 2013 roku rozstrzygnięto przetarg na wyniesienie w przestrzeń kosmiczną polskiego satelity naukowego BRITE-PL-2 Heweliusz. Wygrała go China Great Wall Industry Corporation. Start rakiety zwanej Długi Marsz 4A ma nastąpić pod koniec 2013 roku.

 

Inny satelita zbudowany w ramach projektu BRITE, o nazwie Lem, ma zostać wyniesiony w listopadzie tego roku. Start Heweliusza to prawdopodobnie 10 grudnia 2013. Oba satelity będą miały za zadanie śledzenie 286 najjaśniejszych gwiazd na niebie. Będą stacjonować na wysokości 800 kilometrów nad Ziemią.

 

Satelita Lem jest już gotowy od ponad roku i wyniosą go Rosjanie na pokładzie rakiety Dniepr. Chińczycy zaproponowali bardzo dobrą cenę, bo zwolniło im się miejsce na rakiecie. Zaoferowano tez bardzo szybki wylot. Oba satelity, Lem i Heweliusz, mają zainstalowane teleskopy, które zaoferują możliwość robienia zdjęć nieba. Będą okrążały Ziemię, co 100 minut i w pewnym momencie, gdy znajdą się w zasięgu, będą nawiązywały kontakt ze stacją naziemną w Warszawie.

Jeśli satelity nie zostaną utracone, będzie to duży sukces polskiej nauki, która udowodni zdolność dotrzymania kroku naukowcom z wielu innych krajów świata, które zainteresowały się technologiami kosmicznymi. Ostatnio pojawiają się nawet pomysły polityków, aby tworzyć Polską Agencję Kosmiczną. Być może to już czas na stałą polską obecność w kosmosie. Najlepiej aby to uczynić pozwolić pracować polskim firmom, których innowacyjność czesto jest tak rewolucyjna, że dzięki zdolnością naszych inżynierów skracamy dystans do świata w zakresie technologii kosmicznych.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen