Pierwszy film przedstawiający lądowanie na komecie

Kategorie: 

W tej animacji poklatkowej wykonanej poprzez kompilację zdjęć nadsyłanych na Ziemię przez lądownik Philae, który dokonał pierwszego udanego lądowania na komecie. Sztuka ta udała się europejskiej agencji kosmicznej ESA i doszło do tego 12 listopada 2014 roku.

 

Płynne nagranie podejścia do lądowania na komecie 67P/Czuriumow Gierasimeno przedstawia kompilację zdjęć z urządzenia Rosetta Lander Kamera (ROLIS/DLR) wysyłającego poszczególne sekwencje do centrum dowodzenia na Ziemi.

 

To co widać na nagraniu to faza podejścia od wysokości 67 metrów do 9 metrów. Z tego co wiadomo na temat przebiegu tej części misji Rosetta lądownik Philae osiadł na powierzchni komety 67 Czuriumow/Gierasimenko odbił się kilkukrotnie od jej powierzchni. Ostatecznie wylądował z dala od zaplanowanego obszaru i na skutek zmniejszonego okresu naświetlenia przez Słońce nie był w stanie w pełni doładowywać baterii z paneli solarnych, co ostatecznie doprowadziło do jego zamilknięcia.

Lądownik Philae - Źródło: ESA

Potem, gdy kometa 67P zbliżała się do Słońca udało się kilkukrotnie wznowić komunikację Philae z Ziemią, ale niestety okresy funkcjonowania sondy były zbyt krótkie aby rozpocząć na nowo badania środowiska panującego na kometach.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze