Odnaleziono największy do tej pory fragment meteorytu czelabińskiego

Kategorie: 

Gdy w lutym tego roku na Rosję spadła asteroida cały świat wstrzymał oddech. Obiekt eksplodował około 20 kilometrów nad Ziemią a fala uderzeniowa, która powstała w wyniku tego zjawiska spowodował spore zniszczenia. Praktycznie od tego czasu trwały poszukiwania pozostałości ciała niebieskiego, które wywołało tyle perturbacji. Do dzisiaj nie można ich było nazwać udanymi. Znajdowano co prawda małe fragmenty, ale spodziewano się czegoś więcej. Poinformowano właśnie, że odnaleziono meteoryt o wadze ponad pół tony.

 

Tak duży okaz wyciągnięto z jeziora Czebarkul znajdującego się w okolicy Czelabińska. Od początku podejrzewano, że większe części meteoru dotarły właśnie w obrębie tego akwenu. Wydobyty z dna odłamek waży aż 570 kilogramów i jest największym z dotychczas zidentyfikowanych meteorytów pozostałych po tym wydarzeniu.

 

Znaleziony fragment znajdował się na głębokości 13 metrów a otwór, jaki wykonał wpadając do jeziora miał aż 6 metrów średnicy. Teraz czas na analizy, które pozwolą odpowiedzieć na wiele pytań nurtujących naukowców. Do tej pory ustalono, że kilkunastometrowa asteroida, która spadła na Ural nosiła ślady wcześniejszych kolizji. Jej wiek to 4,5 miliarda lat, więc jest to obiekt z czasów, gdy formował się znany nam obecnie Układ Słoneczny.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen