Odkryto gwiazdę, która świeci jaśniej podczas zaćmienia

Kategorie: 

Pierwszy raz w historii obserwacji udało się zobaczyć, jak gwiazda podwójna wykazuje niezwykły efekt wizualny: biały karzeł, przechodząc na dysku swojego większego towarzysza nie powoduje zaćmienia tylko zwiększa jej światło.

 

Naukowcy są zdania, że ​​zjawisko to jest spowodowane przez efekt znany pod nazwą mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Za rozbłyśnięcie gwiazd ma zatem odpowiadać grawitacja, która ma wzmacniać blask gwiazdy.

 

Dotychczasowe odkrycia astronomiczne wskazują na to, że pojedyncze gwiazdy są rzadkością i zdecydowana większość gwiazd jest binarna. Są to przeważnie układy podwójne, w których oba obiekty krążą wokół siebie. W niektórych przypadkach ich orbita jest wyrównana tak, że możemy obserwować zaćmienia bardziej odległej gwiazdy, gdy mniejsza przekracza jej tarczę.

W tym przypadku obiekty udało się zaobserwować dzięki kosmicznemu teleskopowi Kepler, którego celem istnienia jest wypatrywanie planet pozasłonecznych. Układ, w którym zlokalizowano tę anomalię nazywa się KOI 3278. Astronomowie zauważyli, że gwiazda znika z pola widzenia co 88,18 dni. To sugerowało, że jakaś planeta przechodzi w tranzycie przez tarczę macierzystej gwiazdy.

 

Jednak wedle tej teorii spodziewano się, że w efekcie tranzytu światło tej gwizdy przygaśnie. Okazało się jednak, że zamiast zaćmienia gwiazda rozjaśniała się. Co 88,18 dni jej jasność wzrastała o 0,1% i utrzymywała się na tym poziomie przez pięć godzin, a następnie ponownie przygasała do ​​normalnego poziomu. Spowodowało to nie lada konsternacje naukowców zaangażowanych w przetwarzanie danych.

 

W rzeczywistości okazało się, że przed KOI 3278 nie przechodzi planeta, ale mniejsza gwiazda. System ten składa się po prostu z gwiazdy podobnej do Słońca i białego karła - małej, ale gęstej gwiazdy. Gwiazda przygasa, gdy biały karzeł przechodzi na tle tej podobnej do Słońca i rozjaśnia się ponownie, gdy biały karzeł wychodzi przed swojego towarzysza.

 

 

Źródło: http://www.sciencemag.org/content/344/6181/275.full

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Astronom

Najpierw mówią, że odkryli

Najpierw mówią, że odkryli planetę. Teraz, że to jednak gwiazda. Z takim podejściem nigdy nie rozwikłacie tajemnicy Wszechświata. Za to ja się tutaj przechowalni. Mówię chwalę się dalej. Putin nie ma problemu, bo nie mam. .a jak tam się dzieje w Polsce, w tym tygodniu w godzinach pracy w Polsce, w którym można było się z nim na to nie tylko ja. Nie ma w sobie coś z tym, co się stało.