Naukowcy rozwiązali zagadkę potężnych emisji promieniowania rentgenowskiego z czarnych dziur

Kategorie: 

Naukowcy z NASA, John Hopkins University i Rochester Institute of Technology dokonali analizy mechaniki i fizyki powstawania czarnych dziur oraz ich interakcji z otoczeniem. Przeanalizowano zachodzący na progu tego tworu skomplikowany ruch cząstek pozostających w interakcji z polami magnetycznymi i gazem rozgrzanym do ogromnych temperatur. Model komputerowy, który wykonali wskazuje na to jak dochodzi do emisji promieniowania rentgenowskiego obserwowanych już wielokrotnie.

 

Czarne dziury to najbardziej gęste obiekty we wszechświecie, jakie udało się zaobserwować ludzkości. Gdy wielka gwiazda wypala swoje paliwo i zapada się powstają studnie grawitacyjne zwane też czarnymi dziurami. Zapadająca się gwiazda o masie 20 razy większej od Słońca może się skompresować do wielkości obiektu o średnicy 120 kilometrów.

 

Gdy gaz zmierza w kierunku czarnej dziury formuje się z niego tak zwany dysk akrecyjny. Gaz powoli wiruje wokół czarnej dziury zbliżając się stopniowo do jej powierzchni. W trakcie tego procesu podgrzewa się on do 12 milionów stopni Celsjusza, czyli niemal 2000 razy bardziej niż temperatura powierzchni Słońca. W rezultacie tego procesu może dojść do wygenerowania promieniowania rentgenowskiego o niskiej energii.

 

Obserwacje wskazują jednak na to, że czarne dziury emitują również wysokoenergetyczne promieniowanie X, które jest dziesiątki razy bardziej intensywne. Istnienie tych emisji sugeruje, że gaz musi być podgrzewany niekiedy do miliardów stopni Celsjusza. Porusza się on w prędkościach relatywistycznych dochodzących do połowy prędkości światła. Modele komputerowe wskazują na to, że to właśnie te procesy w obrębie dysku akrecyjnego tworzą coś w rodzaju korony czarnej dziury i przy odpowiednich warunkach powstają duże emisje promieniowania rentgenowskiego.

 

 

Źródłohttp://www.nasa.gov/topics/universe/features/black-hole-study.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Hahahaaaa... Czarna dziura

Hahahaaaa... Czarna dziura emituje promieniowanie rentgenowskie powstałe z "mielenia" subatomowego materii. To promieniowanie nagrzewające gaz do miliardów stopni to nic innego jak rozgrzanie maszyny mielącej kamień... Oj głupcy... głupcy...

Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika Aveharon

Angelus  od jakiegoś czasu

Angelus  od jakiegoś czasu obserwuej twoje posty i jestem pod ich niemałym wrażeniem!
Czekam na twoejgo bloga bo mam już dosyć papki którą serwują media na usługach mafii "naukowców".

Nie znam się zbytnio na astronomii , poszukuję jakichś wiarygodnych źródeł. Jednak ciężko mi wierzyć w te  Wielkie Wybuchy powstałe znikąd i ograniczenia prędkości światłą o których wszędzie siętrąbi. Przecież w Kosmosie nie ma ograniczeń.
Czy jesteś w stanie coś polecić?
 

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Bardzo mi miło ztego powodu,

Bardzo mi miło ztego powodu, ale przeceniasz mnie. Nie czytam, nie uczę się. Myślę..Te zagadnienia to moja pasja, ale rozwiązuję problemy nie sugerując się niczym co jest powszechnie, czy specjalistycznie dostepne.
Fizykę i Astronomie pozostawiłem na etapie politechnicznym zdobywając elementarną wiedze o materii i energii. Perfekcyjnie układam jedynie puzle tej abstrakcyjnej układanki. Świat jest prosty i musiał powstac w sposób nikczemnie prosty.... :) Cała naukowa nadbudowa to zmyłka, byśmy tkwili w ciemnocie.
Ja uważam, że prawdą jest, że Wszechświat powstał z "niczego"... To NIC nie oznacza, że go nie ma... Oznacza tylko, że nie jest materią czy energią.. Jak magnetyzm.. Nie jest materią, nie jest energią a jest... hę?
 Jak ludzka myśl ( nie elektrycvzny impuls lecz treść) nie jest materią, nie jest energią... a jest i tworzy dzieła... Tyle, że nie materializuje ich bezpośrednio.. Musi miec narzędzie... Nasze ciało... pzdrawiam serdecznie
 P.s... A tak sobie myslę, że to nie impuls elektryczny neueonów tworzy myśl, lecz myśl indukuje impuls elektryczny... do działania... Hehehh.. "Eter" by istnieć sensownie musi mieć materię...by sie zrealizować...

Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika mir

Cóż ciekawe, że z jednej

Cóż ciekawe, że z jednej strony naukowcy twierdzą, że nic nie umknie czarnej dziurze i wszystko zostaje wchłonięte. Więc się pytam dlaczego wydostaje się stamtąd promieniowanie, które też jest falą jak światło i ma taką samą prędkość. To jak, to jest z tym "nic nie umknie czarnej dziurze" nic to znaczy nic, a nie prawie nic.
Co do światła i prędkości świtał to prawda nie dogonimy światła, ale prędkość (około)300tysięcy kilometrów jest raczej do pokonania, czytając książkę o teorii względności i przetaczany tam przykład, że prędkość światła się nie dodaje i owszem jest to prawda dla fal elektromagnetycznych jakim jest światło "foton", ale prędkość ciała fizycznego się dodaje nie zależnie od prędkości tak? Po za tym prędkość swatał czyli rozchodzenie się światła nie zależy od ośrodka ani od prędkości obserwatora, to znaczy, że jeśli poruszamy się z x prędkością to światło i tak porusza się (rozchodzi się) z prędkością (około) 300tysięcy kilometrów od obserwatora, czyli jeśli obserwator poruszał by się z prędkością 300tysięcy kilometrów, to światło od niego oddalało by się ze swoją nie zmienną prędkością "prędkością światła" taki wyciągnąłem wniosek z przetaczanych w książce przykładów oraz rozważań.  Inna sprawa to wytrzymałość materiałów na takie ekstremalne prędkości oraz energia napędu, które obecnie są za słabe, prawdopodobnie muszą powstać pola siłowe aby materiał który jesteśmy w stanie stworzyć mógł wytrzymać tak ekstremalne prędkości, oraz napęd, który by dostarczył odpowiedniej energii na taki lot.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Bo proste zjawisko młynka

Bo proste zjawisko młynka materii przekształca się w maszynę ssąco-tłoczącą... hehehh. Czarna dziura to "prosty" młynek materii.. Dzirua we Wszechświecie jak w balonie co traci swoje wypełnienie...
 A "mieląc" materię ... nagrzewa się od "tarcia"...

Angelus Maximus Rex