Najważniejsze wydarzenia astronomiczne października 2013

Kategorie: 

Miesiąc październik będzie bardzo interesujący pod względem obserwacji astronomicznych. Przede wszystkim wszyscy czekają na wieści na temat komety ISON, która 1 października minęła Marsa, ale w obszarze zainteresowania pozostają też inne ciekawe obiekty na październikowym niebie.

 

Już z 7 na 8 października rozpocznie się czas oddziaływania roju meteorów Drakonidów. Nie należy się spodziewać spektakularnych pokazów, a najwyżej do dziesięciu spadających gwiazd na godzinę. Ten rój meteorów powstał po przejściu komety 21P Giacobini-Zinner odkrytej po raz pierwszy w 1900 roku. Drakonidy występują co roku od 6 do 10 października. Od 8 do 9 października aktywny będzie rój Południowych Taurydów. Maksimum roju wystąpi 9 października i wtedy spadać będzie do 5 meteorów na godzinę.

 

Już 9 października dojdzie do przelotu w okolicy Ziemi statku kosmicznego Juno, należącego do NASA. W czasie największego zbliżenia znajdzie się on 559 kilometrów od powierzchni planety. Przelot ten ma zapewnić odpowiedni grawitacyjny rozpęd, który pozwoli wystrzelić Juno jak z procy w kierunku Jowisza.

 

Od 12 października czeka nas Międzynarodowa Noc Obserwacji Księżyca. Celem tej astronomicznej akcji ma być zaciekawienie ludzi Księżycem, gdyż przestajemy go zauważać.  Nasz satelita będzie widoczny już przed zachodem Słońca. Chwilę po tym, gdy Księżyc zajdzie po północy na wschodzie wzejdzie Jowisz. 25 X znajdzie się on nad Księżycem.

 

Większość osób myśli, że z Ziemi widać ciągle tę samą część srebrnego globu, podczas gdy nie jest to prawda. Delikatne kołysanie się Księżyca powoduje, że nie zawsze widzimy te same 50% jego powierzchni. To właśnie to kołysanie a właściwie libracja, powoduje, że czasami widzimy więcej.

 

W dniach od 11 października do 13 października Będzie można obserwować Mare Marginis , Mare Smithii i Mare Australe. Można je oglądać przez nawet niezbyt wyrafinowane teleskopy. Oprócz tego w październiku czeka nas półcieniowe zaćmienie Księżyca. Do zjawiska ma dojść 18 października. Tarcza naszego satelity nie zaciemni się całkowicie, ale będzie wyraźnie przygaszona, co powinno być zauważalne zwłaszcza podczas pełni. Zaćmienie będzie widoczne w naszej szerokości geograficznej.

 

Miesiąc zakończy rój Orionidów, który wystąpi między 21 a 22 października. Jest to rój stanowiący pozostałość po przelocie komety Halleya. Jego obserwacje znane są nawet ze starożytności. W szczycie należy oczekiwać do 20 "spadających gwiazd" na godzinę.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen