Najciekawsze wydarzenia astronomiczne czerwca 2013

Kategorie: 

Miesiąc zaczyna się kontynuacją tria planet: Merkurego, Wenus i Jowisza, które będą ułożone w pobliżu horyzontu, w północno-zachodniej części nieba. W drugiej połowie miesiąca, Jowisz znajdzie się pod horyzontem, a Merkury i Wenus będą wyżej na niebie.

 

Można jeszcze prowadzić obserwacje asteroidy 1998 QE2, która minęła naszą planetę 31 maja znajdując się w bezpiecznej odległości od Ziemi. Da się ją jeszcze zobaczyć zobaczyć w tym miesiącu przez lepszej klasy teleskopy.  Już 11 czerwca będziemy mogli być świadkami powrotu rzadkiego deszczu meteorów zwanych Delfinidami. Rój ten nadlatujący z konstelacji delfina wciąż nie jest do końca poznany. Przy aktywności około 2 meteorów na godzinę potrzeba bardzo wielu obserwacji by pogłębić trochę wiedze na ich temat.

 

Miesiąc czerwiec będzie też doskonałym czasem na prowadzenie obserwacji większych planetoid takich jak Ceres, Vesta, Pallas i Juno. Praktycznie wszystkie z nich można zobaczyć w tym miesiącu w lornetkę lub teleskop o światłosile 8 lub 9.  Obiekty te znajdują się w okolicy pasa planetoid.  Oznacza to, że ich orbity leżą pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza.

 

Ceres i Vesta znajdują się obok gwiazd w konstelacji Bliźniąt.  Pallas można obserwować w tym miesiącu tylko z półkuli południowej, na wschodzie przed świtem w gwiazdozbiorze Oriona.  Juno znajduje się wśród gwiazd Wodnika tak jak najmniejsza z tego towarzystwa asteroida Bamberg.

 

Jeśli myśli się o obserwacjach astronomicznych wspomnianych powyżej obiektów najlepiej udać się poza miasto.  Pod koniec miesiąca, księżyc nie wzrośnie aż do północy i będzie można cieszyć się niesamowitym widokiem Drogi Mlecznej obejmującym niebo od jednego końca aż do drugiego.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen