Nadchodzi największy deszcz meteorów w roku, Perseidy

Kategorie: 

Perseidy to największy deszcz meteorów, który co roku rozświetla sierpniowe nocy. Największy szczyt tego roju nastąpi w noc pozbawioną blasku Księżyca z 12 na 13 sierpnia 2013.

 

Źródłem tego roju meteorów jest obszar w przestrzeni w którym znajdują się odłamki pozostawione po przejściu komety Swift-Tuttle, które regularnie przecina nasza planeta. Obiekty różnej wielkości spadają z prędkością około 60 km/s

 

Kometa Swift-Tuttle ma ogromne jądro, którego średnica wynosi 26 kilometrów. Większość komet, jakie znamy jest dużo mniejsza. To właśnie jej rozmiar powoduje, że po jej przelocie tworzą się duże ilości meteoroidów na tyle dużych, aby spadać w ziemskiej atmosferze ciągnąć za sobą efektowne smugi.

 

Najlepsze warunki do obserwacji będą oczywiście poza obszarami zurbanizowanymi, o minimalnej ilości zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem. Idealne godziny do oglądania tego zjawiska zaczynają się około 22:00 i potrwają do około 4:00 rano. Dużą ilość spadających gwiazd będzie się dało zobaczyć od 12 do 14 sierpnia.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Kraauser

Perseidy największym deszczem

Perseidy największym deszczem meteorów w roku? Straciłem zaufanie do tej strony jako rzetelnejgo źródła informacji. A geminidy? A tegoroczna żyrafa? Widać tutaj tylko powiela się populistyczne plotki.