Kometa ISON może się stać najjaśniejsza kometą w historii obserwacji nieba

Kategorie: 

Należące do NASA Scientific Visualization Studio wypuściło kolejne wspaniałe wideo przedstawiające prognozowany wygląd komety ISON ( C/2012 S1). Przelot tego obiektu oczekiwany jest w listopadzie tego roku, ale pierwsze jego obserwacje będą możliwe już w październiku, gdy kometa ISON dosłownie o włos minie Marsa.

 

Astronomowie spodziewają się, że będzie to jedna z najjaśniejszy komet nurkujący w pobliże Słońca, jakie kiedykolwiek dane nam było zobaczyć. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że będzie to najjaśniejsza kometa za naszego życia. Orbita tego obiektu wskazuje na to, że pochodzi ona z tak zwanego obłoku Oorta, co jednocześnie oznacza, że będzie to jej pierwsza wędrówka w Układzie Słonecznym.

 

Kometa ISON została zauważona przez astronomów z Rosji i Białorusi. Korzystali oni z teleskopów pracujących w ramach sieci  International Scientific Optical Network zwanej ISON a konkretnie teleskop w okolicy miejscowości Kislovodsk.

Dokładnie 1 października 2013 roku kometa ISON przejdzie w odległości 10,8 miliona kilometrów od powierzchni Marsa. Należy, zatem oczekiwać wielu interesujących zdjęć nadesłanych przez marsjańskie orbitery należące do NASA i ESA. Moment największego zbliżenia do Słońca nastąpi 28 listopada a dystans do gwiazdy wyniesie tylko 1,2 miliona kilometrów. Najbliżej Ziemi kometa znajdzie się w drugi dzień świąt Bożego narodzenia, 26 grudnia 2013 roku, Kometa ISON będzie wtedy 64,2 miliona kilometrów od naszej planety.

 

Fakt tak bliskiego przelotu w okolicy Słońca może oznaczać, że jej koma będzie monstrualna a jasność tak wielka, że niektórzy przewidują, że będzie to kometa tak jasna, że nie będzie przesadą nazywanie jej najjaśniejszą kometa, jaka kiedykolwiek była widoczna w znanej nam historii Ziemi.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze