Historyczne chińskie lądowanie na Księżycu

Kategorie: 

Jak już donosiliśmy Chiny dokonały pierwszego udanego lądowania na Księżycu od 1972 roku. Cały proces osiadania lądownika Chang'e-3 zanotowały kamery zamontowane na urządzeniu.

Lądowanie jest historycznym osiągnięciem naukowców chińskich i data 14 grudnia 2013 roku z pewnością zostanie zapamiętana na bardzo długo, jako dzień osiągniecia kamienia milowego chińskiego programu kosmicznego.

Źródło: Xinhua

Było to pierwsze lądowanie na powierzchni innego ciała niebieskiego jakie przeprowadzili specjaliści z Chin. Podczas całego procesu podchodzenia do lądowania i po wylądowaniu ziemskie urządzenia przesłały bardzo wiele zdjęć. Zebrano wszelkie przekazy i dzięki temu powstał najbardziej kompletny film dokumentujący to zdarzenie.

Ślady łazika Yutu - foto: CNTV/CCTV

Według oficjalnych informacji na chwilę przed lądowaniem, Chang'e-3 zawisł na wysokości 100 metrów nad powierzchnią Księżyca i przez mniej więcej 20 sekund poszukiwał miejsca do bezpiecznego przyziemienia. Potem z pokładu lądownika zjechał 140 kilogramowy łazik księżycowy.

Źródło: CNSA/CCTV/ obrazy połączyli Marco Di Lorenzo/Ken Kremer

Poza tym niecierpliwi miłośnicy astronomii zebrali wszelkie dostępne zdjęcia przesłane na Ziemię po lądowaniu i powstałą pierwsza panorama księżycowa z punktu widzenia łazika Yutu. Oczywiście jest to wersja amatorska i przetworzona za pomocą programów graficznych. 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Fanka1

Jako laik mam pytanie do

Jako laik mam pytanie do fanów astronomii obeznanych w temacie Księżyca: czy Rainbow Bay tj. Zatoka Tęczy położona w północno-zachodniej części Morza Deszczów, na której wylądował chiński sprzęt znajduje się po widocznej z Ziemi stronie Księżyca, czy też po niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. W internecie są dwie różne informacje, np. na stronie www.widz.pl/8,1431.html jest informacja, że na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca, chciałabym wiedzieć, jak jest? Natomiast jeśli na widocznej stronie, to może ktoś wie gdzie jest to miejsce jak patrzymy z Ziemi (u góry, u dołu, na lewej czy prawej części tarczy)???

Portret użytkownika przechwałki

Cwalili się Chińczyscy, że

Cwalili się Chińczyscy, że mają sprzęt z bardzo dobrą optyką oraz super matrycę. Tym czasem pierwsze zdjęcia z Księżyca przysłowiowej dupy nie urywają. Może ktoś podrzucić link do stronki z najnowszymy zdjęciami Księżyca?