Dzisiaj pierwsze z czterech spektakularnych zaćmień Księżyca

Kategorie: 

Aktualnie trwa pierwsze z serii czterech zaćmień Księżyca zwanych tetradą. Nasz satelita przejdzie przez cień Ziemi powodując najpierw zabarwienie tarczy księżycowej na kolor czerwony, po czym zacznie ona znikać.

 

Wyjątkowe w tym zjawisku jest to, że potrwa niemal cztery godziny. Ze względu na to, że obecnie w Europie jest dzień, nie uda się zobaczyć tego na własne oczy. Ale na szczęście są inne obserwatoria, które znajdują się w obrębie występowania zjawiska i niektóre z nich prowadzą transmisje na żywo w Internecie.

Najlepsze warunki do obserwacji zaćmienia są w obu Amerykach, ale Znikający czerwony Księżyc zdołają zobaczyć również mieszkańcy Japonii czy Australii. Kolejne zaćmienie z tej tetrady czeka nas 8 października 2014, potem 4 kwietnia 2015 i na koniec 28 września 2015.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Joanne

Dziwna sprawa, ale księżyc

Dziwna sprawa, ale księżyc wczoraj nie miał zapowiadanego czerwonego koloru, a jedynie pomarańczowy, ale później w okolicach 22.30 był już srebrny jak zwykle. Natomiast dziś wieczorem w ogóle go ne widać /21.22/, jakby zniknął. Kompletna cisza w dzisiejszcych mediach na temat Księżyca. Więc co się dzieje?

Portret użytkownika Joanne

Pojawił się jednak, ale

Pojawił się jednak, ale dopiero teraz przynajmniej w Warszawie na Żoliborzu o 21.38 wynurzył się spory, pomarańczowego koloru. Skąd więc ten pomysł o barwie czerwonej?

Portret użytkownika Pacal

Kobito! Piszesz z Warszawy a

Kobito! Piszesz z Warszawy a nie Nowego Jorku a dopiero tam zobaczysz zaaćmienie i stąd ten czerwony kolor! To się dzieje kiedy w tym mieście jest noc podczas gdy w Polsce jest dzień i dlatego tak. Po 4 godzinach nad Amerykami wstaje dzień i chociaż nad Warszawę zaciąga noc, to Księżyc po tym czasie już minął Ziemię i nici masz z tego zaćmienia i czerwonego koloru Księżyca!