Chińska stacja kosmiczna zostanie uruchomiona do 2023 roku

Kategorie: 

Chiny planują dokończyć swoją pierwszą stację kosmiczną w ciąg najbliższej dekady. Chińska stacja, podobnie jak międzynarodowa ISS, będzie się znajdowała na tak zwanej niskiej orbicie. Ma się składać z trzech modułów i być w stanie pomieścić do 9 osób.

 

Konstrukcja stacji zakłada wyniesienie modułu głównego i dwóch laboratoryjnych. Oprócz tego projekt obejmuje budowę pojazdu transportowego zdolnego do dostarczania zaopatrzenia na stację. Cel, zakończenia budowy do 2023 roku, ogłoszono na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym (IAC) w Pekinie. W sumie będzie tam 60 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej w module głównym. Ma on mieć 18,1 metrów długości i ważyć 22 tony.

 

Zanim jednak realizacja tego celu będzie możliwa, konieczne jest rozwinięcie technologii w zakresie stałego podtrzymywania życia oraz tankowania na orbicie. Udoskonalenia w tym zakresie są warunkiem koniecznym powodzenia całego przedsięwzięcia. W celu prowadzenia testów Chiny w ciągu dwóch lat wyniosą w przestrzeń kosmiczną kosmiczne laboratorium, Tiangong 2.

 

Chińczycy, na wniosek USA, zostali wykluczeni z możliwości uczestnictwa w projekcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Głównie obawiano się replikacji technologii posiadanych przez mocarstwa kosmiczne. Mimo to, a może właśnie z tego powodu, chiński program kosmiczny nabiera rozpędu.

 

Do pewnego momentu Chińczycy kopiowali rozwiązania rosyjskie, ale obecnie zaczynają popychać technologię kosmiczną we własnym kierunku. Efekt tego będzie taki, że powoli, ale jednak prędzej czy później, Chiny doprowadzą do wyrównania poziomu zaawansowania technicznego w zakresie astronautyki.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen