Astronomowie amatorzy prowadzą pierwsze obserwacje komety C/2012 S1 ISON

Kategorie: 

Cały astronomiczny świat z niecierpliwością oczekuje na wielki spektakl z kometą ISON w roli głównej. Nadal nie wiadomo co stanie się z kometą przy ekstremalnym zbliżeniu do Słońca, ale oczekuje się, że jej jasność wzrośnie tak bardzo, że będzie widoczna gołym okiem.

 

Do peryhelium zostały jeszcze dwa miesiące, ale już teraz prowadzone są obserwacje astronomiczne komety ISON z wykorzystaniem amatorskich teleskopów. Najlepszy czas do wykonywania takich obserwacji jest obecnie w godzinach porannych, jeszcze przed świtem.

Źródło: Science @ NASA

Zaskakuje trochę fakt, że nadal brakuje porządnych zdjęć "komety stulecia" wykonanych przez NASA, ale to prawdopodobnie się zmieni w najbliższych dniach, kiedy rozpoczną się obserwacji tego ciała niebieskiego z pozycji Marsa. Kometa C/2012 S1 ISON będzie śledzona przez orbiter MRO, a pierwsze sesje obserwacyjne zaplanowano na 29 września oraz 1 i 2 października.

Źródło: Science @ NASA

NASA namawia wszystkich, którzy są w stanie prowadzić obserwacje astronomiczne, do uwieczniania przelotu komety ISON. Planuje się zgromadzenie dużej bazy zdjęć, która może być bardzo przydatna w badaniach tego obiektu nawet po tym, gdy już opuści Układ Słoneczny.

 

Źródło: Science @ NASA

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen