Znaleziono nowe dowody na istnienie wody i wiatru na Marsie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Zespół międzynarodowych naukowców z Chin, Kanady i Niemiec znalazł nowe dowody na istnienie wody i wiatru na Marsie. Odkrycia dokonano za pomocą chińskiego łazika Zhurong. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature Geoscience.

 

Zhurong przybył na Marsa w maju 2021 roku. Od tego czasu zdołał przebyć 450 metrów w rejonie równiny Utopia na północnej półkuli planety w 60 marsjańskich dni. Eksperci sugerują, że miejsce to było wcześniej wypełnione wodą.

 

Dane z kamer łazika wykazały, że część równiny, po której podróżował łazik, była dość płaska i miała niewiele kamieni. Analiza poczty z tego obszaru ujawniła te same wskaźniki, co w innych częściach planety. Jednak powstały materiał filmowy pokazywał małe wyrzeźbione linie na skałach, które prawdopodobnie zostały utworzone przez uderzenie wiatru. W niektórych skałach naukowcy znaleźli również ślady erozji wodnej.

 

Na kadrach z orbitera eksperci zauważyli zmarszczki na powierzchni Marsa, które przypominały wydmy na Ziemi. Podobno powstały pod wpływem wiatru. Naukowcy uważają, że najprawdopodobniej już nie występuje na tej planecie.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz