Znaleziono nową egzoplanetę wielkości Saturna

Kategorie: 

Źródło: tylkoastronomia

Nowa egzoplaneta wielkości Saturna oznaczona jako TOI-1135 b została odkryta przez międzynarodowy zespół astronomów. Informacja ta została podana do publicznej wiadomości w artykule opublikowanym na serwerze preprintów arXiv. Światło na to odkrycie rzuca satelita NASA, Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), który do tej pory zidentyfikował już 7100 kandydatów na egzoplanety, z czego 420 zostało oficjalnie potwierdzonych.

 

TESS stosuje kamery szerokokątne do obserwacji około 200 000 bliskich gwiazd w poszukiwaniu tranzytujących egzoplanet. Dzięki tej technologii udało się teraz wykryć TOI-1135 b, kolejną planetę spoza Układu Słonecznego. Astronomowie opisują TOI-1135 b jako gigantyczną planetę gazową, krążącą wokół młodej gwiazdy przypominającej Słońce.

 

Gigantyczna egzoplaneta TOI-1135 b ma bardzo niską gęstość, wynoszącą zaledwie 0,16 g/cm3. Jej szacowana temperatura oscyluje między 950 a 1200 Kelwinów, co świadczy o dość ekstremalnych warunkach panujących na jej powierzchni. W porównaniu do naszego Saturna, TOI-1135 b jest planetą o zbliżonych rozmiarach, co sprawia, że jest to istotne odkrycie dla dziedziny astronomii.

 

Naukowcy podkreślają, że TOI-1135 b stanowi interesujący obiekt do dalszych obserwacji i badań. Jego właściwości i cechy mogą dostarczyć cennych informacji na temat procesów zachodzących na egzoplanetach oraz ewolucji planetarnych w ogóle. Egzoplanety, czyli planety spoza naszego Układu Słonecznego, są obiektem zainteresowania naukowców przez długi czas, ponieważ pozwalają one lepiej zrozumieć zróżnicowanie planet we wszechświecie.

 

Odkrycie TOI-1135 b potwierdza zasadność inwestycji w rozwój technologii obserwacyjnych, takich jak satelity TESS, które umożliwiają nam odkrywanie nowych światów i poszerzanie naszej wiedzy o kosmicznej przestrzeni. Dalsze badania egzoplanet, takich jak TOI-1135 b, mogą przynieść istotne informacje na temat możliwości istnienia życia poza Ziemią.

 

W końcu, nowa egzoplaneta wielkości Saturna, TOI-1135 b, staje się świetnym przykładem na to, jak zaawansowana technologia pozwala nam zaglądać coraz dalej w głąb kosmosu i poznawać tajemnice odległych światów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz