Znaleziono fragment meteorytu z Czelabińska

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Mieszkańcowi Czelabińska udało się znaleźć największy dotychczas kawałek asteroidy, która spadła tam 15 lutego. Nowy fragment odnaleziono dokładnie w dwa miesiące po zdarzeniu, czyli 15 kwietnia.

 

Meteoryt odnalazł Aleks Usenkow, mieszkaniec Czelabińska. Fragment ten waży dokładnie 3404 gramy i jest to oficjalnie największy z dotychczas odnalezionych części tego obiektu. Wstępna ocena wizualna potwierdza, że jest on pochodzenia pozaziemskiego.

 

Znalazca twierdzi, że dokładnie zaplanował poszukiwania meteorytu na podstawie własnych szacunków trajektorii obiektu wyznaczył strefy ewentualnego upadku. W kwietniu Aleks wyruszył na poszukiwania i korzystając ze środków transportu publicznego przemierzył ponad 200 kilometrów zanim znalazł to, co od razu uznał za meteoryt. Świadczyła o tym wymownie stopiona powierzchnia.

Naukowcy rosyjscy po badaniach laboratoryjnych potwierdzili pozaziemskie pochodzenie znalezionego przedmiotu i z dużym prawdopodobieństwem jest to rzeczywiście fragment meteoru czelabińskiego. Potwierdzono już wysoką gęstość i właściwości magnetyczne tego obiektu. Widać również ślady emisji gazów, do której dochodziło podczas wchodzenia w atmosferę. Dokładne wyniki badań będą znane w ciągu tygodnia.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze