Znaleziono asteroidy, które mogą dostarczać wodę na Ziemię

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Międzynarodowa grupa badawcza, w skład której weszli nie tylko astronomowie, ale także geolodzy, wykorzystując metodę spektroskopii w podczerwieni, odkryła nieznaną dotąd nauce klasę planetoid. Charakterystyczną cechą tych ciał kosmicznych jest ich nasycenie wodą.

 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Astronomy. Naukowcy zidentyfikowali nieznaną klasę ciał kosmicznych, które znajdują się w pasie asteroid między Marsem a Jowiszem. Badanie wykazało, że są to asteroidy, ale okazały się one, podobnie jak planeta karłowata Ceres, były bogate w wodę.

 

Symulacje komputerowe wykazały, że złożone procesy dynamiczne przeniosły te asteroidy z zewnętrznych regionów naszego Układu Słonecznego do dzisiejszego pasa asteroid. Ze średnicą równikową około 900 kilometrów, Ceres jest największym obiektem w tym pasie, ale krąży tam wiele innych mniejszych planetoid.

 

Zdaniem ekspertów to pozostałości materiałów budowlanych, z których cztery i pół miliarda lat temu powstały planety naszego Układu Słonecznego. W tych małych ciałach i ich fragmentach, meteorytów, znajdujemy liczne relikty, wskazujące bezpośrednio na powstawanie planet.

 

Jedna z popularnych teorii mówi, że woda mogła dostać się na Ziemię właśnie za pomocą małych ciał niebieskich, które przybyły z zewnętrznej części Układu Słonecznego. Oznacza to, że mogą to być również planetoidy nowo odkrytej klasy. 

 

Pomiary przeprowadzone w widmie podczerwonym wykazały, że średnica asteroid bogatych w wodę nie przekracza 100 kilometrów. Obecnie znajdują się w zamkniętej przestrzeni między Marsem a Jowiszem w pobliżu orbity Ceres.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz