Złoto jest wynikiem zderzeń gwiazd neutronowych

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CFA) sugerują, że złoto to wytwór zderzenia dwóch gwiazd neutronowych. Według uczonych pierwiastek ten, w przeciwieństwie do węgla i żelaza może być utworzony we wnętrzu gwiazd. Innymi słowy złoto powstało w wyniku niszczycielskiego zderzenia gwiazd.

 

Astrofizycy wiedzą, że takie zderzenia występują we wszechświecie, ponieważ rejestrowano krótkie rozbłyski gamma, które mogą być tego dowodem. Jedno z takich zjawisk zarejestrował 3 czerwca satelita Swift. Właśnie to zdarzenie posłużyło jako materiał badawczy dla naukowców z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

 

Astronomowie już od dawna wiedzieli, że reakcje jądrowe wewnątrz gwiazd mogą tworzyć lżejsze pierwiastki takie jak węgiel i tlen, ale nie byłyby w stanie wyprodukować cięższych pierwiastków, do których należy złoto. Długo wierzono w to, że cenny metal powstaje w wyniku eksplozji supernowych, ale to nie wyjaśniało ilości złota w Układzie Słonecznym.

 

Pomysł, że cięższe pierwiastki powstały w wyniku innych zdarzeń nie jest nowy, bo europejscy astronomowie wykorzystujący superkomputery zaproponowali już 10 lat temu, że złoto lub platyna mogły powstać w wyniku zderzenia i połączenia się dwóch gwiazd neutronowych. Dzięki najnowszej obserwacji zjawiska tego typu, do którego doszło prawie 4 miliardy lat świetlnych od Ziemi udało się tę teorię potwierdzić.

 

Chociaż rozbłysk gamma trwał tylko ułamek sekundy, udało się zauważyć jego poświatę w podczerwieni. Różniła się ona od typowej poświaty wytwarzanej przez cząstki o dużej prędkości.  Naukowcy przypuszczają, że było to spowodowane powstaniem egzotycznych pierwiastków promieniotwórczych. Według szacunków około jednej setnej masy naszego Słońca zostało wyrzucone po tym rozbłysku gamma. Jak twierdzą eksperci, część z tego materiału to złoto.

 

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika XXX

Angelus, widzę, że wierzysz w

Angelus, widzę, że wierzysz w Stwórcę. To fajnie, bo ja też. Ale wiara w Stwórcę wcale nie musi się kłócić z wieloma odkryciami (bądź spekulacjami) naukowców. Mogą się mylić, ale nie muszą. Stwórca przecież nie musiał wszystkiego projektować, mógł się posłużyć prawami fizycznymi, które sam przecież stworzył, do rozwoju dzieła Stwórczego, które rozpoczął. Mówię tu o prawach fizycznych, które są nam nieznane, więc nie pytaj, jak. Tego nie wiemy. Tak samo jak tego, w jaki dokładnie sposób Bóg stworzył wszystko.

Portret użytkownika Aveharon

średnia ze stałej

średnia ze stałej to...wartość tej stałej .w jedną mańkę 40 (stałą wartość) w drugą 60(stała wartość). Tak więc dawaj rozwiązanie. Jaka jest wartość średniej prędkości na całej trasie.
ostatnia szansa. jeśli nie dasz rozwiązania  to znaczy że...nie znasz się na PODSTAWACH a to znaczy że... jeteś zwykłym świrem który duzo gada a mało wie, takich pełno ;)  
krowa która dużo ryczy mało mleka daje, anchelus dużo ryczy o prawach przyrody a zdaje się nic o nich nie wiedzieć. żyjąc w swopich skromnych wyobrażeniach o tych prawach , któe to wyobrażenia są niezgodne z rzeczywistością.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Dalej nie rozumiesz ...Chyba

Dalej nie rozumiesz ...Chyba nie myslisz gówniarzu, że dam ci sie sprowokować i przedstawię rozwiązanie... Równie dobrze mógłbys mnie obrazic pytając o dodawanie liczb prostych ... Ale myślę, że to zadanko tobie sprawiało tak duże trudności i tak je zapamietałeś, jak ci pan nauczyciel wytłumaczył rozwiązanie, że serwujesz tu na tym forum, mysląc, że wszyscy są tacy głupi jak ty...

Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

... bardzo śmieszne...

... bardzo śmieszne... własnie wysłałem to zadanie na Politechnike i tam twoi koledzy z 6-tej klasy dzisiaj je rozwiązują... jak przesla wynik to podam ci rozwiązanie.... Pracują na super komputerach nowej generacji...

Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika obserwator

"Według uczonych pierwiastek

"Według uczonych pierwiastek ten, w przeciwieństwie do węgla i żelaza może być utworzony we wnętrzu gwiazd." Powinno być NIE MOŻE BYĆ UTWORZONY, węgiel i żelazo powstają w gwiazdach.

Portret użytkownika marian

To teraz trzeba tą wiedze

To teraz trzeba tą wiedze wykożystać praktycznie. Skoro mamy recepturę na złoto to nic tylko brać sie do roboty. Trzeba wsadzić dwie (wczesniej przygotowane) mikro kulki gwiazd neutronowowych do zderzacza LHC, troche wstrząsnąć, wymymiksować i zamieszać. Odczekać aż wystygnie i lekarstwo na krysyzys gotowe:)

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Czyli wiemy jak powstaliśmy.

Czyli wiemy jak powstaliśmy. Rewelacja... Ziemia jest skutkiem zderzenia się dwóch gwiazd neutronowych...a własciwie dosiegły nas ich zlote odpryski... Większego debilizmu nie mozna wymyśleć.. Co w takim razie z innymi pierwiastkami? W wyniku zderzenia jakich ciał powstały?
Ja sądzę, że złoto i wszystkie pierwiastki mają swoiste "atomowe genotypy" i zostały zaprojektowane....
Zoto jest pierwiastkiem szczególnym... do dzisiaj nie znamy jego podstawowego zastosowania. Jest pierwiastkiem elektrycznym o najwiekszym w kosmosie potencjale.. Trzeba tylko znaleźć klucz do jego niesamowitej energii...

Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika Aveharon

ty anchelus, taki z ciebie

ty anchelus, taki z ciebie znawca astronomi jak z koziej d t ;)

jesli uwazasz sie za mądrale to bez problemu rozwiążesz to zadanie:

samochod z miasta A do B jedzie z prędkością średnią 40 km/h , w drugą stroną (z B do A) jedzie 60 km/h. Jaka jest prędkość średnia na całej trasie.

czekam na odpowidz :] (domorosły nałukofffcu) hehe

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

... własnie dostałem

... własnie dostałem odpowiedź ... komputer sie zapetlił, bo nie podałes jaka ta 60/ na h z B do A była ... średnia, czy wypadkowa.....:)))... i czy dojechał.... :))) Oj dzieciaczku głupi ty głupi...

Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika Aveharon

czekam na odpowiedz, jesli

czekam na odpowiedz, jesli nie udzielisz, nie znasz sie na fizyce z podstawowki. i tym samym nie masz prawa na dywagacje o sprawach wiekszych. To zadanie znajduje się w zbiorach zadań dzieciaków. (treści nie trzeba już niczym uzupełniać, jest kopmletna)

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

No widzisz matołku... jesli

No widzisz matołku... jesli tak uczą w podstawówce to dlatego tyle matołków tutaj serfuje... Należałoby uściślić " z B do A ŚREDNIO 60 km/h"... Bez tego synonimu zadnie matołku nie jest do rozwiązania...

Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika Aveharon

z A do B stała prędkość i z B

z A do B stała prędkość i z B do A też stała. (czyli średnia z B do A 60) dawaj rozwiązanie :)
jeśli nei rozwiążesz to znaczy że jesteś głupkiem bez kszty wiedzy i zdolności . dzieciaki to rozwiązują mając 14 lat. ty nie dasz rady?