Zidentyfikowano najdalszą znaną ludzkości galaktykę

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Astronomowie zidentyfikowali galaktykę, która nie tylko jest najstarszą znaną nam we Wszechświecie, ale jednocześnie najbardziej od nas oddaloną.

Galaktyka GN-z11 jest tak daleko, że określa granicę obserwowalnego Wszechświata. Naukowcy mają nadzieję, że te badania rzucą światło na okres historii kosmosu, kiedy Wszechświat miał ledwie kilkaset milionów lat (jego obecny wiek to 13.82 mld lat).

Zespół pod przewodnictwem profesora Nobunari Kashikawa z Wydziału Astronomii na Uniwersytecie w Tokio oszacował, iż galaktyka GN-z11 znajduje się 13.4 miliardów lat świetlnych od nas. Pomiaru dokonano za pomocą Teleskopów Kecka w obserwatorium na Hawajach.

 

Naukowcy mogą teraz zająć się badaniem powstania galaktyki oraz historii początków Wszechświata.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika nil

Patrzę w lewo - galaktyka A

Patrzę w lewo - galaktyka A odległa o 13,4 mld lat świetlnych, patrzę w prawo - galaktyka B odległa o 13,4 mld lat świetlnych. Czy galaktyka A od B jest odległa o 26,8 mld lat swietlnych? A może 0 lat świetlnych, bo to jest ta sama galaktyka, tylko widziana z drugiej strony? Przecież światło nie jest takie głupie, zeby latać dwa razy szybciej od prędkości światła.