Zbliża się szczyt aktywności roju Orionidów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Jak co roku, październik jest miesiącem Orionidów. Maksimum roju meteorów przypada na noc z 21 na 22 października. Wydarzenie to jest chętnie podziwiane przez ludzi z całego świata.

 

Rój Orionidów związany jest z kometą Halleya. Jej ostatnie zbliżenie do Ziemi nastąpiło w 1986 roku, lecz ciało niebieskie powróci do nas w 2061. "Spadające gwiazdy" można obserwować pomiędzy 2 października a 7 listopada, lecz szczyt aktywności Orionidów przypada właśnie na noc i wczesny ranek 22 października.

 

W trakcie roju spada około 20-30 meteorów na godzinę, choć nigdy nie wiadomo jak będzie tym razem, gdyż dokładnej ilości nie da się przewidzieć. W poprzednich latach, podczas maksimum roju Orionidów, obserwowano nawet 70 meteorów na godzinę.

 

Deszcz "spadających gwiazd" można obserwować na pograniczu konstelacji Oriona i Bliźniąt. Najlepiej oglądać je w okolicach północy w miejscowościach oddalonych od łuny dużych miast. Obecna faza Księżyca nie powinna nam utrudniać obserwacji, czego niestety nie da się tego powiedzieć o pogodzie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz