Zaproponowano wyjaśnienie tajemniczych rozbłysków radiowych w galaktyce M81

Kategorie: 

Źródło: NASA

Międzynarodowy zespół astronomów zbadał tajemnicze rozbłyski zwane szybkimi rozbłyskami radiowymi(FRB). Na tapetę wzięto zjawiska FRB w spiralnej galaktyce M81. Wyniki, opublikowane w czasopiśmie Nature, pomagają wyjaśnić naturę emisji energii, których przyczyny są wciąż nieznane.

 

Naukowcy zaobserwowali źródło szybkich rozbłysków radiowych FRB 20200120E, które odkryto w 2020 roku w kierunku konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy. Udało im się odkryć, że źródło znajduje się w gromadzie kulistej galaktyki M81 w odległości około 6,5 lat świetlnych od centrum gromady. 

 

Gromady kuliste składają się ze starych gwiazd, co podważa powszechne przekonanie, że rozbłyski radiowe są powodowane przez młode magnetary, gwiazdy neutronowe o niezwykle silnych polach magnetycznych.

 

Autorzy sugerują, że FRB 20200120E jest gwiazdą neutronową o silnym polu magnetycznym, powstałą albo w wyniku akrecyjnego kolapsu białego karła, albo w wyniku połączenia się gwiazd kompaktowych. Wiadomo, że zwarte układy podwójne są aktywnie formowane wewnątrz gromad kulistych.

 

Szybkie rozbłyski radiowe pojawiają się w ciągu kilku milisekund i towarzyszy im uwalnianie w przestrzeń kosmiczną ogromnej ilości energii - takiej, jaką Słońce emituje przez kilkadziesiąt tysięcy lat. Większość badaczy przypisuje to zjawisko przyczynom naturalnym, takim jak wybuchy supernowych, zderzenia gwiazd neutronowych, aktywne czarne dziury czy magnetary.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz