Zaprezentowano plany budowy pozaorbitalnej stacji kosmicznej Skylab II

Kategorie: 

Źródło: NASA

Amerykanie zamierzają sięgnąć dalej niż kilkaset kilometrów nad Ziemią. Po wielu latach marazmu w rozwoju programów kosmicznych doszliśmy do punktu, w którym być może ludzkość zdoła wybudować przyczółek za księżycem. NASA planuje umieścić tam stację kosmiczną, która nazywana jest Skylab II.

 

Pierwszy Skylab powstał dzięki kontynuacji nazistowskich projektów rakietowych Wernhera von Brauna. Rozwój technologii wykorzystanej do ostrzeliwania Londynu doprowadził do powstania najpotężniejszej rakiety świata, Saturna V. Był to niemal 100 metrowej wysokości kolos, który posłużył do realizacji programu Apollo. Gdy USA przestało już latać na Księżyc zbudowano sporą stację kosmiczną, którą następnie wsadzono na szczyt tej rakiety i wystrzelono ją 14 maja 1973 roku.

Stacja kosmiczna Skylab - Źródło: NASA

Można powiedzieć, że przez analogię, skoro trwa projekt budowy dużych rakiet SLS (Space Launch System) to, jako załącznik do niego może powstać też stacja kosmiczna, która zostanie umieszczona w punkcie libracyjnym L2 znajdującym się za Księżycem.

Według NASA nowy Skylab powinien być większy od pierwszego. Jego objętość szacowana jest na 400 metrów sześciennych a to mniej więcej o połowę mniej niż ma ISS. Jednak Skylab II będzie poddany dużo większym wyzwaniom, ponieważ w punkcie zrównoważenia grawitacji nie będzie już działała ziemska magnetosfera, dlatego konieczne będzie rozwiązanie problemu promieniowania kosmicznego.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz