Zaobserwowano szybki rozwój młodej gwiazdy

Kategorie: 

Źródło: nbi.ku.dk

Młoda gwiazda, którą udało się zaobserwować przechodzi bardzo szybki rozwój. Świadczy o tym przede wszystkim intensywność i barwa światłą przez nią emitowanego. W trakcie badań zauważono, że jedna z odkrytych nowych gwiazd w krótkim czasie stała się 100 razy ciemniejsza.

 

Gwiazdy powstają wtedy, gdy wpływem działania rozmaitych sił dochodzi do skumulowania się gazu w formie kuli, która na skutek ciśnienia powoduje jego podgrzanie  i w konsekwencji dochodzi do termojądrowego zapłonu. Młoda gwiazda, o której mowa powstałą w ciągu ostatnich 100 000 lat i znajduje się w naszej Galaktyce.

 

Za pomocą interferometru radiowego ALMA naukowcy zbadali nie tylko ją, ale i jej otoczenie. W wyniku badań dowiedzieliśmy się, że składa się ono z pyłu i gazu. Taka gęsta otoczka protogwiazdy powstaje w wyniku reakcji chemicznych sprzyjających tworzeniu się złożonych cząsteczek takich jak na przykład metanol.

 

Na skutek dokonanych analiz naukowcy doszli do ciekawych konkluzji. Według nich cząsteczki HCO+ pod wpływem pary wodnej mogą zostać rozpuszczone. Sama cząsteczka jest niezbędnym składnikiem przy formowaniu się gwiazd. Para wodna powstaje w wyniku osadzania się prostych cząsteczek takich jak tlenek węgla oraz woda, co ma miejsce w pyle otaczającym protogwiazdę. Jest on z reguły bardzo zimny, a połączenie to tworzy lód.

 

Kolejną reakcją sprzyjającą do powstania pary wodnej jest łączenie się cząsteczek, które znajdują się blisko siebie tworząc bardziej skomplikowane związki takie jak metanol, etanol, monosacharydy i wodę w postaci lodu. Następnym procesem jest przyciąganie przez protogwiazdę w wyniku siły grawitacji, dużych ilości gazu i pyłu z otaczających chmur. Kiedy znajdują się one blisko niej powstaje para wodna. Biorąc pod uwagę obszar aktualnego występowania HCO+ można obliczyć jasność gwiazdy na początku jej istnienia i obecnie.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze