Zaobserwowano ślady potężnej erupcji wody na ksieżycu Europa

Kategorie: 

Gejzery na Enceladusie wykryte za pomocą Sondy Cassini - Źródło: NASA

O jednym z największych księżyców Jowisza wspominaliśmy kilka dni temu w kontekście odnalezionych tam związków przypominających ziemską glinę, tym razem pojawiły się doniesienia o zarejestrowaniu dużej erupcji na jego powierzchni. Na ponad 200 km w przestrzeń wystrzelił wodny gejser.

 

Jeszcze niedawno nie było teleskopów zapewniających odpowiednio duże powiększenie, aby śledzić wydarzenia na Europie, ale korzystając z kosmicznego teleskopu Hubble'a udało się zaobserwować bardzo dużo szczegółów tego globu, między innymi zauważono wspomnianą erupcję wody.

 

Dla świata astronomicznego jest to coś nowego, ponieważ w przeszłości tego typu erupcje obserwowano tylko z księżyca Saturna, Enceladusa. Nauka ziemska i tak wie o tym od stosunkowo niedawna, ponieważ dopiero od 2005 roku. Teraz pojawiły się dowody, że podobne dżety z wody wystrzeliwują z powierzchni Europy.

Księżyc Europa widziany przez Sondę Cassini - foto: NASA

Dla osób, które planują międzyplanetarne misje kosmiczne jest to też sygnał, że na wysokościach przelotowych dla projektowanych przez nich statków kosmicznych może dochodzić do nieprzewidywalnych wydarzeń, które mogą uszkodzić sondę i zniweczyć wieloletni program badawczy.

Źródło: NASA/HST

Nie wiadomo, czy pióropusze wody na Europie, które na początku grudnia wypatrzył HST, pochodzą z subglacjalnego oceanu, jaki znajduje się pod pokrywą lodową skuwającą powierzchnię tego księżyca. Wydaje się jednak pewne, że przy tej skali erupcji raczej pochodzą z tamtego akwenu.

 

Biorąc pod uwagę fakt, że w drodze na Jowisza jest ziemska sonda Juno, można to odkrycie kwalifikować, jako okazję do poczynienia dokładnych danych na temat składu chemicznego wody znajdującej się w tym podlodowym oceanie. Dzięki erupcji uda się to zrobić bez wiercenia w lodzie. Jak wiadomo istnieją podejrzenia, że na Europie mogą istnieć warunki dla podtrzymywania życia. Kto wie czy nie uda się zlokalizować jego śladów dzięki analizom składu pary wodnej, które może wykonać Juno.

 

 

Źródła:

http://www.spacetelescope.org/static/archives/releases/science_papers/heic1322a.pdf

http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2013/55/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen