Zaobserwowano pierwszą w historii asteroidę, która posiada system pierścieni

Kategorie: 

Wizja artystyczna asteroidy Chariklo - źródło: kadr z Youtube
Astronomowie są zaskoczeni swoim najnowszym odkryciem - udało im się zaobserwować pierwszą asteroidę, która tak jak Saturn czy Jowisz, posiada system pierścieni. Co więcej, obiekt ten znajduje się w naszym Układzie Słonecznym.

 

Mowa tu o asteroidzie Chariklo (1997 CU26), która jest prawdopodobnie największą asteroidą z grupy centaurów, czyli porusza się po orbicie między Jowiszem a Neptunem. Choć została ona odkryta 15 lutego w 1997 roku, system pierścieni udało się zaobserwować 3 czerwca 2013 roku, gdy asteroida zakryła gwiazdę na linii gwiazda-Ziemia.

 

Odkrycie pierścieni było możliwe przy zastosowaniu tej samej techniki, jakiej użyto w 1977 roku, gdy po raz pierwszy zobaczono pierścienie wokół planety Uran. Do celów obserwacyjnych wykorzystano 7 teleskopów, znajdujących się na terenie Ameryki Południowej a następnie połączono wszystkie uzyskane dane.

 

Obiekt ten o średnicy około 250 kilometrów posiada dwa pierścienie o szerokościach 7 km. i 3 km., które są rozdzielone przerwą o szerokości 9 km. Astronomowie uważają, że najprawdopodobniej składają się one z lodu.

 

Główny autor badania Felipe Braga-Ribas z Narodowego Obserwatorium Astronomicznego w Rio de Janeiro stwierdził, że odkrycie jest zupełnie przypadkowe i zarazem zaskakujące. "Myśleliśmy, że obecność pierścieni jest powiązana z masą obiektu, więc znalezienie ich wokół tej asteroidy było niespodziewane", dodał. Okazuje się jednak, że system pierścieni może być bardziej powszechny niż dotychczas uważano.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz