Zaobserwowano galaktyczny wir, w którym powstają nowe gwiazdy

Kategorie: 

Źródło: ESA / Hubble i NASA, M. Hayes

Piękne zdjęcie z kosmicznego teleskopu Hubble'a przedstawia galaktykę gwiazdotwórczą oznaczoną jako J125013.50 073441,5. Tego typu obiekty z racji swojej temperatury powodują rozgrzewanie się gazu, co skutkuje pięknymi widokami.

 

Obszary, w których rodzą się nowe gwiazdy oznaczone są na tym zdjęciu kolorem niebieskim. Jak widać znajdują się one głównie wzdłuż spiralnych ramion tej galaktyki. Badanie galaktyk gwiazdotwórczych ma nam pozwolić odpowiedzieć na pytania, jakie mamy w kwestii ewolucji galaktyk a także samych procesów prowadzenia do powstawania nowych gwiazd. Wszystko wskazuje na to, że okres powstawania gwiazd jest typowym etapem w życiu galaktyki.

Galaktyka M82 - Źródło: NASA

Galaktyki gwiazdotwórcze często powstają na skutek kolizji innych galaktyk. Dlatego też mają często nietypowe kształty. Dobrym przykładem takiego obiektu jest tak zwana galaktyka Cygaro lub inaczej M82. To tak zwana galaktyka spiralna z poprzeczką znajdująca się w Gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. Gwiazdy powstają tam ponad dziesięciokrotnie szybciej niż w naszej Drodze Mlecznej.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Twierdzenie, że

Twierdzenie, że "
Zaobserwowano galaktyczny wir, w którym powstają nowe gwiazdy" to naduzycie Adminie!
To tylko hipoteza okreslonej grupy naukowców-ewolucjonistów. To twierdzenie przypomina odnalezienie jakiegoś zmanipulowanego szkieletu kobiety jako "brakującego ogniwa" ewolucji...
 Bowiem gwiazdy się nie rodzą, lecz umierają...
 Ten "wir" jest energetyczną formą tracenia masy obszaru materi kosmosu wprawionego w ruch obrotowy o prędkości stycznej zblizonej do prędkości światła einstenowskiego ( ok. 300 000 km/s) Sądzę, że w taki ruch została wprawiona materia siłami magnetyzmu o przeciwnych kierunkach przepływu jego pola...
Nie wiem wskutek jakiej przyczyny...

Angelus Maximus Rex