Zaobserwowano chmurę formującą supermasywną gwiazdę

Kategorie: 

Źródło: Teleskop Spitzer

Astrofizycy nie są zgodni, co do tego jak mogą powstawać wielkie gwiazdy setki, a nawet tysiące razy większe od Słońca. Pod uwagę brane są dwie możliwości, albo gwiazdy takie powstają poprzez łączenie się mniejszych ciał niebieskich tego typu, albo dają im początek kolapsy wielkich obłoków gazu. Właśnie odnaleziono pierwszy taki przypadek.

 

Analizy obiektu nazywanego Spitzer Dark Cloud 335 wskazują na to, że zachodzą tam masywne procesy gwiazdotwórcze. Obserwacji dokonano dzięki teleskopowi ALMA znajdującemu się na pustyni Atacama w Chile. Jedno z gazowych jąder tych protogwiazd jest po prostu gigantyczne, co w praktyce potwierdza teorię kolapsu chmury gazu.

Formacja masywnych gwiazd nie jest dobrze poznana. Dzieje się tak, dlatego, ponieważ trwają one bardzo szybko według kryteriów kosmicznych. Proces formowania się takich gwiazd przebiega w ciągu około miliona lat, dlatego wypatrzenie go w trakcie jest tak wielkim wyzwaniem.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Xall

W rzeczy samej, coś jest nie

W rzeczy samej, coś jest nie w porządku z logiką w tym tekście i przeciwne II prawu termodynamiki. To chyba wymyślił jakiś współczesny astronomiczny prof. Haeckel. Tylko w odróżnieniu należałoby to nazwać "stadium gwiezdne"...

Portret użytkownika AARON

Z maniakalnym uporem i z

Z maniakalnym uporem i z depresyjną desperacją czczciciele ewolucji usiłują forsować z dawna obalony mit o pączkowaniu Wszechświata, której ewidentnie zmiana entropi polega na wzroście nieuporządkowania struktury kosmosu, czyli na jego postępującej erozji...
Nie powstają, ani nie powstaną żadne nowe gwiazdy, gdyż materia wyhamowuje....