Zaćmienie krwawego superksiężyca po raz pierwszy w drugiej dekadzie XXI wieku

Kategorie: 

Źródło: pixabay

Dzisiaj, 26 maja, Księżyc w pełni przejdzie przez cień Ziemi, co spowoduje całkowite zaćmienie. Po 14,5 minuty dysk księżycowy zmieni kolor na pomarańczowy, taki sam jak cień naszej planety. Zaćmienie można obserwować z terytorium 5 kontynentów: Antarktydy, Australii, Azji, Ameryki Północnej i Południowej. 

 

Pierwsze zaćmienie Księżyca w drugiej dekadzie XXI wieku będzie niewidoczne w Polsce, za to będą mogli je oglądać w Ameryce Północnej. W Stanach Zjednoczonych najlepiej jest znajdować się w pobliżu zachodniego wybrzeża, gdzie zaćmienie nastąpi całkowicie przed wschodem słońca w środę, około 4:20 czasu pacyficznego. 

 

Nisko wiszący księżyc będzie wyglądał na większy i przybierze niezwykłą krwawą barwę. Na wschodnim wybrzeżu USA i w Europie zaćmienie w ogóle nie będzie widoczne. Podczas zaćmienia księżyc będzie miał obwódkę. Może nawet świecić na czerwono z powodu załamania światła słonecznego.

 

Warto zaznaczyć, że w przypadku tej pełni mamy do czynienia z tak zwanym superksiężycem, ponieważ ziemski satelita znajdzie się najbliżej ziemi w trakcie pełni. Superksiężyc można oglądać na całym świecie. 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz