Wyrównanie pięciu planet Układu Słonecznego będzie widoczne na ziemskim niebie

Kategorie: 

Źródło: Internet

Przed świtem, 20 stycznia będzie można zaobserwować niezwykłe zjawisko astronomiczne. Merkury, Wenus, Saturn, Mars i Jowisz będą widoczne z Ziemi niemal w jednej linii, po przekątnej. To pierwszy raz, gdy dochodzi do takiego ustawienia w ciągu ostatnich 10 lat.

 

Pięć jasnych planet, które można zobaczyć gołym okiem będzie można oglądać mniej więcej przez miesiąc. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że planety te mają różne orbity i cykle roczne, takie ich ustawienie należy uznać za wyjątkowy pokaz natury.

 

Najpierw pojawi się Jowisz, a potem czerwony Mars. Następnie dołączy do niego Saturn, bardzo jasna Wenus, a na końcu najbliższy Słońcu Merkury. Jeśli ktoś nie zwykł patrzeć w niebo i ma problem ze znalezieniem tych planet można polecić wiele mobilnych aplikacji, takich jak darmowe SkEye albo Google Sky. Mogą to być bardzo pomocne narzędzia wskazujące gdzie patrzyć i identyfikujące jakie planety widać. Pozostaje mieć nadzieję, że pogoda dopisze i nie będzie chmur.

Poprzednie podobne wyrównanie można było obserwować od 15 grudnia 2004 do 15 stycznia 2005 r. Następne takie zjawisko przewidywane jest od 13 do 19 sierpnia bieżącego roku, ale wtedy Merkury i Wenus będą zbyt nisko, aby dało się je zobaczyć z półkuli północnej.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz