Wykryto największą eksplozję we Wszechświecie zaraz po Wielkim Wybuchu

Kategorie: 

Źródło: pixabay

Astrofizycy odkryli kosmiczny wybuch, który był tak potężny, że nigdy wcześniej czegoś takiego nie zaobserwowano. Ta kosmiczna eksplozja została zarejestrowana już kilka lat temu, ale naukowcy sądzili, że to jakiś błąd w obserwacji. Teraz okazało się, że to realne zjawisko, które zdumiewa swoją siłą. 

 

 

Ten kosmiczny wybuch nastąpił w gromadzie galaktyk Wężownika (łac. Ophiuchus), która leży około 390 milionów lat świetlnych od Ziemi. Przyczyny tego zjawiska nie są znane, ale astronomowie sądzą, że odpowiada za nią supermasywna czarna dziura, która znajdowała się w jednym z centrów galaktyk wchodzących w skład tej gromady.

 

Zasugerowano, że ta czarna dziura zamiast pochłaniać materię zaczęła ją nagle wypluwać powodując eksplozję o niewyobrażalnej skali. Powstała wtedy energia odpowiadająca setkom milionów potężnych rozbłysków radiowych FRB. 

Astrofizyczka Simona Giacintucci z Naval Research Laboratory w Waszyngtonie, twierdzi, że eksplozja ta była tak potężna, że w przestrzeni jaką objęła mogłoby się zmieścić aż 15 galaktyk wielkości naszej Drogi Mlecznej. Energia uwolniona przez ten wybuch była setki tysięcy razy większa niż inne takie zjawiska obserwowane w kosmosie. 

 

Poprzedni rekordzista to również wybuch w gromadzie galaktyk oznaczonej jako MS 0735.6 + 7421. Znajduje się ona 2,6 mld lat świetlnych od Ziemi. Dotychczas był on uważany za największą znaną eksplozję we Wszechświecie po Wielkim Wybuchu. Teraz tym mianem będzie można nazywać zjawisko z gromady Wężownika, która była od niej aż pięciokrotnie potężniejsza! 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze