Wulkany na Io nie znajdują się tam gdzie oczekiwali ich naukowcy

Kategorie: 

Księżyc Io widziany z pokładu statku kosmicznego "Galileo".

Na księżycu Jowisza Io jest co najmniej 400 aktywnych wulkanów. Właściwość ta czyni go najbardziej aktywnym wulkanicznie obiektem Układu Słonecznego. Jednak lokalizacja wulkanów na Io nie odpowiada przewidywaniom naukowych modeli zbudowanych w celu studiowania dynamiki ciepła we wnętrzu satelity.

 

Aktualne modele dystrybucji ciepła we wnętrzu Io wyjaśniają jego pływy i ogrzewanie się spowodowane silnym wpływem grawitacji Jowisza, a także dwóch innych gigantycznych satelitów tej planety, Europy i Ganimedesa. Jednak nowa mapa geologiczna wulkanów na Io wykazuje błąd w planowanej lokalizacji wulkanów. Według modeli powinny się znajdować 30 - 60 stopni bardziej na wschód.

 

Widok Io na tle Jowisza w 2007 roku - Foto: NASA/ New Horizons 

Wśród możliwych wyjaśnień tego faktu naukowcy zaproponowali różne wersje. Padają sugestie, że Io porusza się wokół własnej osi szybciej, niż się spodziewano, albo że wewnętrzna struktura magmy Io może pokonać znacznie większe odległości poniżej powierzchni satelity, niż wcześniej sądzono, usuwając masy skał poprzez bezpośrednie ich ogrzewanie.

 

Foto: NASA / Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory / Southwest Research Institute

Aby uzmysłowić sobie skalę aktywności wulkanicznej na Io warto zobaczyć tą animację. Jest to sekwencja zdjęć przedstawiających olbrzymi wybuch magmy z wulkanu Tvashtar na Io.  Animacja składa się z pięciu zdjęć wykonanych przez sondę New Horizons.  

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Bo Io jest wewnątrz

Bo Io jest wewnątrz pusty...
a jego sfera ma grubość ok 80 km
 Lawa znajduje suie w oddzielnych komorach i nie stanowi warstwy ciagłej.
 stąd przewidywania naukofffców są o kant supy rozbić....

Angelus Maximus Rex