Wszystko, co należy wiedzieć o inwerterach

Kategorie: 

Źródło: Claus Ableiter (Wikipedia)

Każda osoba zainteresowana fotowoltaiką, prędzej czy później zacznie szukać informacji o falownikach tudzież inwerterach. Jest to jeden z najważniejszych elementów całej instalacji, bez którego nie jesteśmy w stanie wykorzystywać energii generowanej przez panele.

 

W wielkim skrócie, falownik (znany również jako „inwerter”) służy do przekształcania prądu stałego na prąd zmienny. Poprawnie działający falownik operuje automatycznie w czasie rzeczywistym, dokładnie tak, jak prąd dostarczany przez firmę energetyczną. Większość urządzeń, gromadzi również ważne dane takie jak: ilość wytworzonej mocy (parametry elektryczne, prąd, napięcie AC i DC, informacje o zdarzeniach lub błędach) oraz jej nadwyżki.

 

Przed zakupem inwertera, warto zwrócić uwagę na liczne parametry urządzenia, takie jak wydajność i zakres temperatur w jakich poprawnie funkcjonuje. Falowniki są zwykle umieszczane na zewnątrz w trudnych warunkach pogodowych, takich jak deszcz, wilgoć i ekstremalne upały lub mrozy. Urządzenia muszą nie tylko przetrwać takie okoliczności, ale i generować tysiące watów mocy przez maksymalnie 10 godzin dziennie. Jeśli chcemy mieć pewność wieloletniego użytkowania paneli fotowoltaicznych, warto zapoznać się z opiniami innych kupujących. 

Wedle niektórych rankingów, najpopularniejszym pod tym względem, (przynajmniej jeśli chodzi o Polskę) jest obecnie Inwerter Huawei. Wskazuje na to chociażby ranking "Ranking inwerterów fotowoltaicznych 2021/2022" ze strony synergio.pl. Internauci chwalą w nim zwłaszcza prostotę użytkowania, wygodę w monitorowaniu energii oraz ogólną estetykę inwertera.

 

Wart wzmianki w szerszym kontekście, jest również Inwerter Sungrow. Produkty tej firmy, są mniej popularne w Polsce, ale w skali światowej obsługują urządzenia, o łącznej mocy ponad 154 GW. Sungrow jest bardzo dużym graczem na arenie międzynarodowej, który stawia na dobrą opinię i jakość. Jest to spore odstępstwo od praktyk przyjętych przez innych azjatyckich producentów.

 

Ostateczna decyzja jest jednak wasza i może być podyktowana wieloma względami, poczynając od tych finansowych, aż po unikalne warunki panujące w waszej najbliższej okolicy. Zachęcamy zapoznać się z wieloma opiniami i podjąć przemyślaną decyzję .Stosowny dobór komponentów jest niezbędny, jeśli chcemy aby nasza instalacja okazała się sprawdzoną inwestycją.

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz