Wszechświat okazuje się być starszy o około 100 milionów lat

Kategorie: 

Źródło: ESA

Astronomowie opublikowali nowe dane wskazujące na to, że naszemu wszechświatowi przybyło kolejne 100 milionów lat życia. Teraz jego wiek wynosi 13,8 miliarda lat od Wielkiego Wybuchu. Odkrycie umożliwiły nowe dane z orbitalnego teleskopu "Planck" należącego do Europejskiej Agencji Kosmicznej.

 

Na konferencji prasowej w NASA amerykańscy eksperci biorący udział w projekcie "Planck" opowiadali jak udało się poznać najdokładniejszą datę wszechświata i jak to wpływa na postrzeganie jego pochodzenia. Okazało się na przykład, że wszechświat rozszerza się w wolniejszym tempie, niż wcześniej sądzono. Skorygowano również jego skład ustalając, że 68,3 procent to ciemna energia, 26,8 procent ciemna materia i 4,9 procent to materia. Niewątpliwie dane zebrane przez obserwatorium kosmiczne Planck wymagają jeszcze wielu analiz i bez wątpienia pewne anomalie zidentyfikowane przypadkiem staną się powodem wielu dysput naukowych fizyków teoretycznych.

 

Szef ESA, Jean-Jacques Dordain w oświadczeniu dla prasy stwierdził, że nadzwyczajna, jakość obrazowania dostępna dzięki urządzeniom na pokładzie sondy kosmicznej "Planck" pozwala zobrazować młody wszechświat, czyli pozwala wejrzeć w podstawy jego istnienia. Wyniki pokazują też, że nasze pojęcie o kosmosie jest dalekie od kompletnej wiedzy. Marc Kamionkowski, astrofizyk z Johns Hopkins University skomentował ustalenia naukowców, jako "kosmologiczny odpowiednik projektu poznania ludzkiego genomu" i dodał, że dzięki temu można poznać ziarenko, z którego wykiełkował dzisiejszy wszechświat.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze